1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. İstanbul Aynalıkavak Kasrı

İstanbul Aynalıkavak Kasrı

Haliç’te bulunan Aynalıkavak Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Dolmabahçe, Topkapı ve Üsküdar’daki saraylarının ardından İstanbul’da yer alan dördüncü büyük sarayıdır

featured

Tarihçe

Haliç’te bulunan Aynalıkavak Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Dolmabahçe, Topkapı ve Üsküdar’daki saraylarının ardından İstanbul’da yer alan dördüncü büyük sarayıdır.

Bölgedeki tersaneden ötürü Tersane Sarayı olarak da anılan bu yapıdan günümüze yalnızca Aynalıkavak Kasrı ulaşabilmiştir.

Bizans döneminde imparatorların dinlenme ve gezinti yeri olduğu tahmin edilen koruluğun üzerinde bulunan saray arazisinin Okmeydanı, Hasköy ve Kasımpaşa arasındaki geniş bölgeye yayıldığı bilinmektedir.

Bölge aynı zamanda çevresinde yer alan tersaneden ötürü Tersane Hasbahçesi ismiyle de anılmaktadır.

Detaylı Tarihçe

Bazı kaynaklara göre yapıların inşasına Fatih Sultan Mehmed Dönemi’nde başlanmıştır. Bir başka rivayet ise kompleksin saray hüviyetine kavuşmasının Kanuni Sultan Süleyman dönemine rast geldiği yönündedir.

Hafız Hüseyin Ayvansarâyî’nin eseri Hadikatüʹl‐cevâmi’de yer alan bilgiye göre Kanuni Sultan Süleyman bu korulukta birkaç kasır ve havuzun yer aldığı pek çok yapı inşa ettirmiştir. Takip eden dönemde eklenen yeni binaların sayısı yıldan yıla artmıştır.

1800’lü yıllara gelindiğinde o zamana dek Emlak-i Hümayun’a (padişaha ait bina ve arazilere topluca verilen ad) dahil olan saraya ait yapılar, hem tersane alanının yıldan yıla genişlemesinden ötürü hem de III. Selim’in yenilik hareketleri kapsamında tamamıyla yıkılmıştır.

Tersane Sarayı’ndan geriye kalan tek yapı ise olan Aynalıkavak Kasrı olmuştur.

Sultan Abdülmecid’in hükümdarlığı sırasında yeniden restore edilen yapı 1975 senesinde Milli Saraylar’ın himayesine geçtikten sonra 1984 yılında müze-saray niteliğini kazanmış, son olarak geçirdiği restorasyon ve tefriş çalışmalarının ardından 2010 yılında ziyarete açılmıştır.

Kasrın alt katı, musikiye düşkün olan Sultan III. Selim’in bu ilgisine uygun olarak tarihi Türk müzik aletlerinin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür.

Kemençe, keman, bendir, ney, tambur, ud gibi müzik aletlerinin bulunduğu Türk Müziği Çalgıları Sergisi, dönemin atmosferini açıkça gözler önüne seren bir ruhla düzenlenmiştir.

Milli Saraylar

Detaylı Bilgiler

Adres

Hasköy / Beyoğlu / İstanbul

Giriş Ücreti

Tam : 30 TL

İndirimli : 15 TL

Müzekart Geçerlidir

MEB Öğretmenler, 18 yaş altı öğrencilere , 65 yaş üstü TC vatandaşlarına ÜCRETSİZDİR

Otopark

Ücretsiz

Bebek / Engelli Arabası

Kısmi Gezebilir

Ziyaret Saatleri

09:00 – 18:30

Gişe Kapanışı 17:30

Tatil Günü

Pazartesi , 1 Ocak , 1 Mayıs , Ramazan Bayramı 1. Günü , Kurban Bayramın 1. Günü

Galeri

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap