1. Ana Sayfa
 2. İstanbul
 3. Adalar

Adalar

Adalaaar... Her bir köşesi ayrı güzellikle dolu İstanbul’un güzel adaları.. Tavşan,Kaşık,Sivri,Yassı,Sedef,Kınalı,Burgaz,Heybeli ve Büyükada..

İstanbul Adalar seddemirdogen (4)
3

Adalaaar… Her bir köşesi ayrı güzellikle dolu İstanbul’un güzel adaları.. Tavşan,Kaşık,Sivri,Yassı,Sedef,Kınalı,Burgaz,Heybeli ve Büyükada.. Her biri birbirinden eşsiz..

Kimilerinde mesken yapılmazken,kimileri turistlerin uğrak yeri..Kimileri zamanında sürgün yeri olarak kullanılmış, kimi adalarda Antik zamanlarda keşişler inzivaya çekilmiş fakat her birinin bir hikayesi var..

Dolayısıyla bir yerin , bir şeyin hikayesi varsa değeri de o kadar artar..

Büyükada en çok turist alan ve özellikle Asya kıtasında ikamet eden İstanbul’lular için güzel kaçamak.. Bu yüzden haftasonu planı için Adalar Turu dusunuyorsaniz eğer kalabalığı sevmiyorsanız, haftaici tercih edin derim..

Öyle ki haftasonları, kalabalık yüzünden fayton sırası bir yana,yürüyebilmek bile mümkün olmuyor. Ada turunuzun tadını çıkarmak istiyorsanız, haftaiçi daha rahat gezme şansı yakalayabilirsiniz..

Gezelim, HEP GEZELIM , iyi gezmeler 🙂

Detaylı Anlatım

Adalaaar… Her bir köşesi ayrı güzellikle dolu İstanbul’un güzel adaları.. Tavşan,Kaşık,Sivri,Yassı,Sedef,Kınalı,Burgaz,Heybeli ve Büyükada.. Her biri birbirinden eşsiz.. Kimilerinde mesken yapılmazken,kimileri turistlerin uğrak yeri.. Kimileri zamanında sürgün yeri olarak kullanılmış, kimi adalarda Antik zamanlarda keşişler inzivaya çekilmiş fakat her birinin bir hikayesi var.. Dolayısıyla bir yerin , bir şeyin hikayesi varsa değeri de o kadar artar..

Büyükada en çok turist alan ve özellikle Asya kıtasında ikamet eden İstanbul’lular için güzel kaçamak.. Bu yüzden haftasonu planı için Adalar Turu dusunuyorsaniz eğer kalabalığı sevmiyorsanız, haftaici tercih edin derim.. Öyle ki haftasonları, kalabalık yüzünden fayton sırası bir yana,yürüyebilmek bile mümkün olmuyor. Ada turunuzun tadını çıkarmak istiyorsanız, haftaiçi daha rahat gezme şansı yakalayabilirsiniz..

Büyükada’nın iskele kapısından adaya girdiğiniz an, ada da hiç araç kullanılmaması sebebiyle,hemen büyüsüne kapılıyorsunuz.. Birbirine benzeyen daracık sokakları, hemen hemen neredeyse her evin deniz görüyor olması, bisikletler, özgürce dolaşan sokak hayvanları, size, Ada’da mutlu insanların yaşadığı hissini hemen veriyor.. Hemen iskelenin sol yanında sahilde Balık restaurantları, düz gidildiğinde fayton durakları sizi bekliyor.. Hayvanseverler tarafından büyük tepki alan faytonlara binip, Ada Turu yapacaksaniz eger, sizden 100 TL gibi bir rakam talep ediliyor.. Bu rakam yogun zamanlar 150 TL ye de cikabiliyor.. Havaların çok sıcak, atlara yazik ve Adanın dik yokuşlarının da epeyce olduğunu ele alırsak, bisiklet kullanabiliyorsanız, fayton kullanmak yerine bisikleti tercih etmenizi öneririm.. Hem daha hesapli hem de hayvanlara eziyet etmemis olursunuz.. Her ikisini de kullanmayıp yürüyeyim derseniz , yürüyerek Ada’yı gezmek pek mümkün değil..

Ada’ da muhakkak gezmenizi önereceğim yerler, Dünya’nın en büyük ahşap binası olan zamaninda yetimhane olarak kullanılmış ,oyle de kalmis, Rum Yetimhanesi.. Bakım ve onarımi yapılmadığı ve bina çürümeye yüz tuttuğu için , içeri giriş yasak fakat uzaktan bile görüyor olmanız tüylerinizi diken diken ediyor.. Kimbilir neler neler yasanmistir..

Muhakkak gidilmesi gereken yerlerden biri de; Ada’nın tepesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi.. Kilise hala içinde rahibiyle aktif olarak hizmet veriyor.. Bazi ziyaretçiler ibadetlerini gerçekleştirirken,siz kiliseyi gezebiliyorsunuz.. Girişte kiliseye bağış yapıp 5 TL gibi bir rakama, mum alıp, dileğinizi dileyebiliyorsunuz..

Onemli bir not; Ada turunuzu bisikletle yapıyorsanız kiliseye çıkarken bisikletinizi, aşağıda bulunan fayton duraklarına bırakmanızı tavsiye ederim. Kilise için tırmanış çok dik, yürüyerek bile çıkıyor olmak süper yorucuyken, bir de bisikletinizi yanınızda itiyor olmanız, sizi daha da zorlayacaktır.. Bir batıl inanışa göre, tırmanışınızı iplik satın alıp(ya da yanınızda götürerek) kiliseye çıkan yolda başlangıç seviyenizde bulunan bir ağaç gövdesine bağlayıp elinizde iplikle kiliseye kadar çıkıp ve kilise civarında başka bir ağaca bağladığınızda dileğiniz o iplik koptuğunda gerçekleşcek demek olduğuna inanan insanlar da var tabi.. Adak adama olayını kişinin tercihine bırakıyorum fakat kilisenin Ada manzaralı o tepesini görmeniz ciddi bir tavsiye..

Soluklanmak ve manzaranın tadını çıkarabilmek için kilisenin yanında birşeyler yemek ve içmek için bir cafe düşünülmüş.. Yemek hakkında fikrim yok, deneyimlemedim.. Ama Ada’da güzel bir yemek isterseniz, muhteşem gün batımını kucakladığınız Eski Bağ restorantını öneririm.. Buraya da yürüyerek gitmek imkansız.. Çok fazla kişinin bilmediği, Ada’nın tepelerinin birinde konumlanan, restorantta oturduğunuz her masa da önünüzde herhangi bir engel olmadan, Güneş’i denize batırabileceğiniz, balık ağırlıklı menüsü olan şahane bir yer.. Yemeğinizi Eskibağ’ da yiyip dönüş yoluna gectiginizde, bu restoranttan, Büyükada İskele’sine yarım saat de varabilirsiniz.. BüyükAda’ dan Asya kıtası Bostancı’ya 20 dk, Kadıköy’e 25 dk, eğer Beşiktaş’a gitmek isterseniz de , bir buçuk saat de ulaşmak mümkün..

Gezelim, HEP GEZELIM , iyi gezmeler 🙂

kgDowM.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Daha detayli bilgi ve fotograf icin instagram : seddemirdogen

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. seda-demirdogen_avatar

  Yogamı yapıyorsunuz ?

 2. seda-demirdogen_avatar

  Çok güzel kareler 🙂

 3. seda-demirdogen_avatar

  Yetimhaneye cıktınızmı diye soracaktım yazınızda yer almısınız

  • seda-demirdogen_avatar

   Şeyma hanım merhaba, malesef bakımsız kaldığı için yıkılma tehlikesi var fakat kiliseye tırmanılan yolda , kiliseye 100 metre kala yol sağa da kıvrılıyor.. gözetleme kulesi altında gökyüzünü izlemek için bir dürbün bulunuyor.. Bu dürbünle uzakta olsa , yetimhanenin içini azıcık görebiliyorsunuz 🙂 Her ne kadar rüzgarla sallanan perdeleri ürpertse de , yine de güzel ☺️

 4. seda-demirdogen_avatar

  Fotoğraf yazı çok güzel yeni yazılar ne zaman geliyor bekliyoruz

 5. seda-demirdogen_avatar

  Instagram sayfanız cok guzel burada yayınlamayı düşünüyormusunuz ?

  • seda-demirdogen_avatar

   Burası gezip deneyimlediğim yerleri , insanlara da fikir olabilmesi adına keyifle paylaştIğım sayfa.. Instagram biraz daha iş ve sosyal hayat fakat çok teşekkür ediyorum güzel düşünceniz için ☺️ Elimden geldiğince burada da paylaşmaya çalışacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir