Eshabı Kehf
  1. Anasayfa
  2. Mersin

Eshabı Kehf

6

BAYazarın Kaleminden

Yedi Uyurlar ‘ ın Anadolu ‘daki yerlerinden doğruluğuna en çok inanılan  Eshab-ı Kehf ,Tarsus şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta Encülüs Dağı eteklerinde yer almaktadır.

Eshabı Kehf ,Kuran-ı Kerim ‘in Kehf Suresi ‘nin 9-26 Ayetleri ‘nde anlatıldığı gibi Allah ‘a inanan ve dönemin Roma hükümdarı kendilerine Roma dinine iman etmelerini aksi takdirde öldürüleceklerini söylerler. Beş genç Yemliha, Mekselina  , Mislina , Mernuş ve Debernuş saraydan kaçarlar .Yolda çoban olan Kefeştetayyuş  ve köpeği Kıtmir ‘de onlara katılmıştır. Gençler çobanın gösterdiği bir mağaraya sığınırlar.

Bunu öğrenen hükümdar mağaranın ağzını kapattırır  yalnız gençler ölmez. Tam 309 yıl boyunca burda uyurlar ve 309 yıl sonunda ilahi güçle uyanırlar. Yemliha,  acıktıkları için şehre iner.Hükümdar değişmiş, Allah ‘a inanan bir hükümdar gelmiştir.  Elindeki paranın artık geçmez olduğunu fark eder  ve kentteki değişikliklere şaşırır. Bu yabancı gence olup bitenleri soran insanlar durumu anlayınca, onu hükümdara götürürler.

Hükümdar bu gençten, başlarından geçenleri öğrenir, onunla birlikte mağaraya giderler.  Mağaraya gelenler, içerde altı kişinin namaz kıldığını görürler. Yemliha dışarıdakileri bırakıp mağaraya girer ve ondan sonra yedisi de Allah’ın kudreti ile sır olup görünmez olurlar..

Çalışma Saatleri  : Her gün  açık
Tatil Günü           : Her gün açıkatYPYazarın Profili

Yazarın Yazıları Mersin Tarsus

TTTürkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

  1. guzel paylasım olmus

  2. her zaman çok gitmek istedim bakalım ne zaman nasip olacak

  3. 1 ay önce

    Emeğine sağlık,çok güzel bir paylaşım olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir