1. Ana Sayfa
 2. Mardin

Mezopotamya’ya Tepeden Bakan Şehir Mardin’de Gezilecek Yerler

Mezopotamya’ya Tepeden Bakan Şehir Mardin’de Gezilecek Yerler
+ - 6

Yazarın Yorumu

Selam herkese,

Bu zamana kadar ki tüm yazılarımda sizlere gittiğim yerleri anlattım fakat bu yazımda gitmek istediğim bir yerden bahsedeceğim. Eksiklerim olursa lütfen yorumlarda beni tamamlayın.

Bugün kendi işim yapıyor , vakti bol , cebinde ay sonunu düşünmeyecek kadar parası olan bir birey olsaydım Türkiye turuna çıkardım. Malum bir şirkette çalışırken ha diyince bir yere gidemiyorsunuz. Ya haftasonunu bekliyorsunuz ya da resmi , dini veya yıllık izinleri.. Şu an yukarıdakileri başarmış biri olarak çıkacağım bu tur bir sene belki iki sene sürerdi. İlk gideceğim yer Mardin olurdu. Neden mi ? Birlikte inceleyelim.

Bundan yıllar önce bir arkadaşım Mardin’e gidip çok eğlenip çok gezip çok içip İstanbul’a dönerken beni unutmamış ve bana Süryani Şarabı getirmişti. Bu şarap o kadar güzeldi ki tadını anlatacak kelimeleri bir araya getirip cümleler sunsam bile size hayal gücünüz bunu tam olarak yaşayamayabilir. Size tavsiyem imkanınız olursa veya bir tanığınız vs. giderse ondan Süryani Şarabı isteyin.

Gidersem ilk yapacağım şey Mardin’in meşhur yemeklerini , çorbasını ve tatlılarını yemek olacak.

Lebeniye Çorbası, Dobo, Haşu, Fikriye ,Kiliçe, Harire Tatlısı ,Mırra bunları hiç denediniz mi ?

Geçmişten günümüze bir çok dilin dinin ırkın gelip geçtiği bir kısmının hala kaldığı şehir Mardin dört bir yanı , yeri göğü tarihlerle çevrilidir. Mezopotamya’nın kadim şehirlerinden biri Mardin’dir bilirsiniz.

Mardin’e gittik peki neler yapacağız tamam yedik içtik eee nereleri gezeceğiz?

  1. Mardin’in Simgesi Ulu Camii
  2. Latifiye Camii
  3. Kırklar Kilisesi
  4. Eski PTT Binası
  5. Zinciriye Medresesi 

Zinciriye Medresesi , 1385 yılında Artuklular döneminde inşa edilmiş. Bir düşünün taa o zamanlarda medrese mi ? Eğitim önemli tabi.

Eski PTT Binası ,  binanın üst katında Mezopotamya’nın inanılmaz bir manzarasına şahit olmanızı sağlıyor. Google’dan bakabilirsiniz teknoloji gelişti.

Kırklar Kilisesi , Mor Behnam Kilisesi olarak da biliniyor ve 6. yüzyıldan günümüze gelen kilise Mor Behnam ve kızkardeşi Saro adına inşa edilmiş. Ne kadar hoş değil mi ?

Latifiye Camii , eşsiz güzellikteki giriş kapılarında fotoğraflar çekilmek mi ? Neden olmasın ?

Ulu Camii , Ulu Camii’nin tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmese de kapısında 12. yüzyıla ait olduğu yazıyor. İlk yapıldığında iki minaresi bulunan Ulu Camii’nin Moğol saldırıları sonrasında hasar gören ikinci minaresi yıkılmış, günümüze tek minaresi kalmış.

Mardin’e nasıl gideceğiz ?

Mardin’e çevre illerden otobüs ile ulaşabilirsiniz ve uçak ile de ulaşabilirsiniz. Mardin’de havalimanı mevcuttur. Mardin’e çuş sayısı az olduğundan uygun fiyata uçak bileti bulmak oldukça zor. Uygun uçak bileti bulup Diyarbakır’a uçakla gidip oradan Mardin’e geçmeyi tercih edebilirsiniz.

Mardin’de konaklamak için methedilen yerlerden biri  Kasr-i Abbas oteldir. Giden herkes nedense öve öve bitiremez. Neden mi ? İlginçdir ki diyemem çünkü otel tam bir Mardin evi gibidir. Dar sokaklardan geçip oteli gördüğünüzde , küçücük kapıdan içeri girince 1000 yıllık bir Mardin evinin avlusunu görüyoruz ve Mezopotamya’da olduğumuzu hissediyoruz. Gözlerinizi o an kaparsanız gerçekten ruhunuz bunu hissedebiliyormuş.

Mardin’de başka nereler gezilir ? Bakalım …

 • Mardin Revaklı – Sipahiler Çarşısı
 • Mardin Müzesi
 • Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
 • Mardin Artuklu Kaymakamlığı
 • Mardin Kalesi
 • Dara Antik Kent
 • Deyrulzafaran Manastırı

Kasimiye Medresesi

Mardin aslında böyle sağdan soldan görüp duymak ile anlatmak değil de gidip görüp gezip yaşayıp anlatmaktır. Mardin’i neden bu kadar seviyorum bir fikrim yok. Belki de orada beni çeken bir enerji vardır. Aynı Kudüs’e olan hayranlığım gibi… Mardin’de yaşayan bir çok Süryani , Ermeni , Türk vardır. Ne hoş değil mi kardeş kardeş yaşamak bir avuç toprağı paylaşabilmek. Nereden gelip nereye gideceğimizi unutmamak.

Ara sokaklarda mahallelerde çöpleri hep eşekler topluyormuş biliyor musunuz ?

Marilyn Monroe Sabunları diye bir dükkan var mesela.. Hanım efendi çok benziyor bizim Marilyn’e ..

Doğal sabun sevenlerin doluşup kendinden geçeceği bir yer olduğuna eminim. Gidersem deli gibi sabun alıp fotoğraf çekilmek istiyorum bu hanımefendi ile :)

Bu kadar yazabildim.. Gidip görürsem detaylı bir yazı sizlere sunarım. Çok hayal dünyamdan bahsetmek istemedim ama şunu söylemeden geçemem….

Mardin’de her insanın bir parçası olduğu düşüncesi beni belki de buraya çekiyor.. Hani hepimizin atalarından gelen o ilişkiler o yaşanmışlıklar belki de bir yeri görünce oraya hemen bağlanmamızı sağlıyor.

Lafı uzatmayalım.. Burası benim kitabımın sayfası değil :)

Sevgi ve ışıkla kalın.. Kalbinizin solmasına izin vermeden bu hayatı yaşayın..

Sizi seviyorum :)

Galeri

Genel Bilgiler

Adres : Mardin – Her bir karışı

Giriş Ücreti : Giriş yapacağınız yerlere bagli değişmektedir

Çalışma Saatleri : 7/24 Gideceğiniz yerlere bağlı

Müze Kart : Gereklidir

Bebek / Engelli Arabası : Gezebilir

Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Mardin eski şehir olarak çok güzel bir yer mutlaka gitmenizi öneririm

 2. yazınız çok güzel umarım bir gün gidersiniz :)

 3. ben daha önce gitmiştim. ama içimde kalan yerlerdendir. tekrar gidip sokak sokak gezmeyi çok isterim. kentin kendine ait bir kokusu var. mimarisi büyüleyici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.