Erikli Yaylası, Şelaleler, Çınarcık
 1. Anasayfa
 2. Yalova

Erikli Yaylası, Şelaleler, Çınarcık

11

Yazarın Yorumu

Selam herkese,

Bu yazımda sizlere Yalova’daki Erikli şelalesi ,Erikli yaylası, Çınarcık denizinden bahsetmek istiyorum.
İstanbul’dan yola çıktık. Osmangazi köprüsünden geçmek yerine feribot keyfi yapma istedik ve feribota hemen atladık eskihisar’dan. Feribotta çay kahve abur cubur ve bir takım güzel sohbetler eşliğinde yolculuğumuzu sonlandırdık. Feribottan indiğimizde araba ile hemen hemen 1 saatlik müzik eşliğinde varmak istediğimiz Erikli Yaylası’na ulaştık.

Bu yol üzerinde pek kayda değer bir şey yok ancak yolun sonu öyle mi ? Hayır.

Navigasyon sizi düm yol bitip sola dönün dediğinde lütfen solunuza bir bakın. Aracı doğru bir şekilde kenara çekip bir bakın. İnanılmaz bir doğa harikası göreceksiniz. O ağaçlar ve o muhteşem orman kokusu ve tabi kafa yapan oksijen. Şehirde yaşamaktan oksijeni unutmuş olmalıyız ki biraz ilerledikten sonra aracı sağa çekip oksijen aldık. Ciğerlerimiz bayram etmedi desem öbür tarafta beni yalancı diye damgalarlar.

Dağ yolu bilirsiniz virajlıdır bu yüzden sizden ricam hava karanlıkken gidiyorsanız çok dikkatli olun ve tavsiyem hava aydınlıkken gidin. Bir anda karşınıza çıkan araçlar olabiliyor ve bu yüzden yol tehlikeli.

Orman yoluna girdiğiniz an telefonlar çekmiyor. Arama yok , mesaj yok, sosyal medya ve navigasyon da tabi yok. Tamamen his ile devam ediyorsunuz yola taa ki 20 dakikalık sürüş ve sağ koltuk keyfinden sonra solda tabelayı görene kadar. Girişte personel sizi davet ediyor. Alana şuradan girip şuraya park edin diye.

Aracınızı uygun bır yere park ettıkten sonra hemen araçtan inip sesi takip edin. Hayır çantalar kalsın araçta almayın. Sesi takip edin!

Gördünüz mü şelalenin suyu… Buz gibi.. Koy karpuzu kavunu hemen buz gibi olsun o sırada masayı hazırla suyu sade içemeyenler katkı maddesini de koysunlar ve karpuzu kavunu kesip kamp tatiline başla.

Ah dur! Önce çadırları indirip yerleşelim değil mi ?

Şelalenin olduğu yerde ahşaptan merdivenler var , bu şekilde tarif edebilirim videoda ne demek istediğimi görürsünüz. Oraya çadırınızı koyabilirsiniz , tabi boş bulursanız.

Çadırı her yere koyarsınız aslında her çadır içinde masa sandalye ayırılmış şekilde sizleri bekliyor ancak benim size tavsiyem hemen ağaç evin orada restoran var. Ağaç ev ile restoran arasına koyarsanız wifi oradan full çekiyor. Aksi takdirde internetim yok , arama gelmiyor arama yapamıyorum dersiniz.

Eğer müsaitlik durumu varsa ağaç evde bile kalabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam ya Mehmet ya da Mustafa Bey ilgileniyor orası ile. Gerekli konuları onlarla konuşursanız yardımcı olurlar. Çok tatlı insanlardır. Yeme içme ücretleri İstanbul’da ne ise orada da o şekilde. Ne eksik ne fazla.

Sizden ricam kendiniz getirip pişirip yeseniz de oradan yeseniz de hatta çubuk kraker bile yeseniz çöplerinizi hemen gidip çöp kutusuna atın aksi takdirde sabah çadırınızın etrafı inek öküz koyun kuzu keçi kedi köpek ile dolmuş olur.

Gece aşırı sessiz olan bu yerde müzik dinleyen herkes müziğin sesini ve kendi sesini diğer kişileri rahatsız etmeyecek şekilde o kadar güzel ayarlıyor ki siz de çocuklarınız da rahat edebilirler. Evcil hayvanınızı götürebilirsiniz mesela ortam oldukça emniyetli.

Ah unutmadan orada tanıştığım canım dostum inekçik sizin yanınıza da gelirse korkmayın ben korktum yalan yok. Çünkü ilk defa bir inek bana bu kadar yakın oldu ne yapabilirim ki .

Şelaleye gitmek için hemen alandan çıkıyorsunuz geldiğiniz yöne doğru çıkın. Girişteki personellerin olduğu yola gelmeden yokuş bitmeden hemen solda tabelalar ve bir yol var zaten görmemeniz imkansız oradan dolu insan gelip gidiyor. Yolu takip edin yol boyunca zipline göreceksiniz , aşağı da oturanlar fotoğraf çekilenler ve nicesi. Yol biterken solda bir köprüden geçmeniz gerekiyor. Bu köprü tam fotoğraflık! Köprüden geçip merdivenlerden çıkıp geniş alana çıkınca sola doğru düz devam edin , insanlara da sorabilirsiniz emin olmak için tabi.

15 belki 20 dakikalık bir yürüme sonra şelale tam karşınızda olacak. Bu yolda yürürken sağdan gelen şelalenin suyunu fark edeceksiniz durup suya ayaklarınızı sokun.Yol bitiminde merdivenleri göreceksiniz. Bayağı çok merdiven. Üşenmeden o merdivenleri bitirirseniz karşınızda doğa harikası sizi bekliyor olacak.

Ben suya girmenizi tavsiye etmiyorum. Doğruyu konuşmak gerekirse kayar düşerim diyip ayakkabı veya terliklerinizi asla çıkarmayın çalınır falan güvenmeyin ter telden insan gidiyor oraya… Anladınız siz..
Suya girmeyin amcalar biraz sıkıntılı… Rahatsız olabilirsiniz tabi bir kadın olarak , erkekler için sorun olacağını sanmam.

Şelale ve gölde vakit geçirdikten sonra ki göl hemen yanında , geldiğiniz yolu doğruca geri dönüp dondurmacıdan dondurma alıp biraz oturup dinlenip istanbul istikametine doğru yola çıkacaksınız. Orman yolu bitiminden sağa dönerseniz İstanbul , sola dönerseniz marketin oradaki park yerine park edip halk plajına girebilirsiniz.

Emin olun en temiz en durgun en saf en güzel denizi göreceksiniz orada. Deniz taşlı olduğu için dikkat etmenizde fayda var ve şunu da belirtmeliyim , rahatsız edici tipler bulunmuyor hanımlar :)

Sevgiler…

Galeri

Genel Bilgiler

Adres : Yalova Erikli Şelalesi

Giriş Ücreti : Değişebiliyor

Çalışma Saatleri : 7/24

Müze Kart : Hayır

Bebek / Engelli Arabası : Gezebilir

Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. konaklama yaptınızmı sorun varmı

  • 2 sene önce

   Fotoğrafların hepsi oraya aittir. Görmediğim yeri asla yazmam.

  • 2 sene önce

   Hiç bir sorun yok , gayet güzel temiz bir yer , herkes çöpünü topluyor , sessizlik hakim ailecek , tek , çift gidilir bir yer.

 2. videonuz dizi film gibi olmuş :)

  • 2 sene önce

   Ay sormayın ilk denemeler tabi uzun uzun yaptım. Artık 10 dakika olarak yapıyorum. YouTube da yeniyken uzun uzun yapıyordum şimdi piştim tabi kısa kısa yapıyorum 🥰😂

 3. ne güzel anlatmışınız gitmeden adım adım öğrendik nerede ne olduğunu

 4. şelaleye çıkmanın veya inmenin zorluk derecesi nedir yaşlı ve bebeklerle gidilirmi ?

  • 2 sene önce

   selaleye cıkmak ınanın zor degıl , sadece merdivenlerin olduğu bölüm yoruyor ama onun dısında bebek ve yaslılar ıle gıdılır

 5. takipe aldım süpersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir