Her Gün Tartılma-MA-nız için 5 Neden!
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Her Gün Tartılma-MA-nız için 5 Neden!

0

Diyetisyenimizin Gözünden 

Paris’te tartı kavramı ilk ortaya çıktığında, Tartı şu ifadeyle belirtilmiştir:  “Kendini sık sık tartan, kendini iyi tanır. Kendini iyi tanıyan, iyi yaşar.” Eğer siz de bu şekilde düşünüyor ve her gün tartılıyorsanız,
 
İşte her gün tartılmamanız için 5 neden!
 
1) Her gün tartılmak bedeninizin değişimini rakamlarla ifade etmenize sebep olur.
Böylece beden farkındalığınızı kaybedebilir ve bedeninizi sevmeyi unutabilirsiniz. Ağırlık yönetiminde her şeyden önce bedeninizi olduğu şekilde sevmeli ve sürece o şekilde başlamalısınız.
 
2) Rakamlar her zaman doğru olmayabilir ve evet tartılar da yalan söyleyebilir.
Gün içindeki stres seviyeniz, egzersiz durumunuz, su tüketiminiz, diyetinizin bileşimi, seyahatiniz, bağırsaklarınızın sağlığı, hormonlarınızdaki değişim ve uyku düzeniniz tartıdaki sonuçları etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu kadar kolay değişebilen bir standartla her gün tartılarak kendinizi yıpratmamalısınız.
 
3) Vücut ağırlığınız tek başına yeterli bir gösterge değildir.
Yağ ve yağsız kütle dağılımınız nasıl, kaç yaşındasınız, cinsiyetiniz ne, spor yapıyor musunuz yani tam olarak “siz” kimsiniz? Tek başına vücut ağırlığınız ve boy uzunluğunuzu bilmek sağlıklı bir vücut ağırlığı denetimi için yetersizdir ve sadece vücut ağırlığı takibiyle kaybettiğiniz ağırlığın sağlıklı bir kayıp olduğuna karar verilemez.
 
 
4) Ev tartılarının kalibrasyonu oldukça kolay bozulabilmekte ve yanıltıcı olabilmektedir.
Böylece olduğunuz vücut ağırlığından çok daha farklı bir noktada olduğunuzu görebilir ve bu rakam size yanıltıcı duygular hissettirebilir.
 
5) Her gün “aynı” tartım standartlarına uymak mümkün değildir.
Vücut ağırlığınıza bakmadan önce spor yapmamış olmak, önceki günlerde tuzlu besinler tüketmemiş olmak, seyahat etmemiş olmak, sağlıklı ve düzenli bir sindirim sistemine sahip olmak, yeni uyanmamış ama yemek de yememiş olmak oldukça önemlidir. Hayatın akan hızında ise her gün bu koşullara uymak oldukça zordur. Bu koşullara uymak için stres faktörünüzü artırarak vücudunuzdaki ödemi artırmanız da oldukça olasıdır.
 
 
Peki, ne yapmalısınız?
 
Öncelikle unutmayın kendinizdeki değişimi görmek için tek yol rakamlar değil! Bel çevreniz, kalça çevreniz, kol çevreniz, baldır çevreniz ve hatta aynada kendinizi gözlemlemeniz bile değişiminizi fark etmenize ve daha az endişe duymanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda kıyafetler de size yol gösterebilir. Tabii sizin için endişe verici değilse. Bu nedenle sizi strese sokmayan, bedeninizi tanımanızı engelleyen, kendi vücudunuzla sizin aranıza engel koyan yöntemleri tercih etmemelisiniz.
 
Ve kesinlikle her gün tartılmamalısınız.
 

Yazarın Profili

Yazarın Yazı Sayfaları Sağlık

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Dyt İrem Deveci 1997 yılında Kayseri'de dünyaya gelmiştir. 2020 yılında Erciyes Üniveristesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduğu yıl güzellik uzmanlığı ve uzman estetisyenliğini tamamlayarak Uzman Estetisyen ünvanını kazanmıştır. 2020 yılında hem diyetisyen hemde güzellik uzmanlığı mesleğinde çalışmaya hayatına başlamıştır. Dyt. İrem Deveci bir süre güzellik merkezinde diyetisyenlik yaptıktan sonra sporcu diyetisyenliği alanında yöneldi. Antalya ve İzmir'de danışanlarına hizmet veren İrem Deveci şuan Mistral Tower'da güzellik merkezinde diyetisyen olarak danışanlarına hizmet vermektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir