1. Ana Sayfa
  2. Hatay
  3. ST. Pierre Kilisesi

ST. Pierre Kilisesi

ANTAKYA, HATAY, ST.PIERRE, STAURIS DAĞI,

Hatay St Pierre Kilisesi (1)

Eski Roma imparatorluğu nun üç büyük kentinden birisi olan Antakya (Hatay) çok zengin bir kültürel mirasa da ev sahipliği yapmaktadır.

Saint Pierre Kilisesi, Stauris Dağı’nın batısında kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır.

Antakya’daki ilk Hristiyanların gizli toplantıları için kullandıkları bu mağara Hristiyanlığın en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Hz.İsa’nın havarilerinden Aziz Petrus tarafından MS 29-30 yıllarında Habib Neccar Dağı’nın eteklerinde bu noktada mevcut bir küçük mağara genişletilerek ve kayalar oyularak inşa edilmiştir. Aziz Petrus’un hristiyanlığı yaymak için yaptığı toplantılarda, Hz.İsa’nın dinine inananlara ilk defa burada “Hristiyan” adı verilmiştir.

Bu nedenledir ki dönemin papası VI.Paul burayı hristiyanlar için “Hac Yeri” olarak ilan etmiştir.
Her yıl 29 Haziran’da “Aziz Petrus’u Anma töreni ve ayini” icra edilmektedir.

Her ne kadar, buranın tarihini pek bilmeden gelen ziyaretçiler için “küçücük bir kilise” gibi algılansa da, Hristiyanlar için çok önemli bir ziyaret yeridir. Dünyanın her köşesinden ziyaretçileri vardır.. Yüzünüzü küsüye döndüğünüzde sağ dip köşede kayalardan sızıp köşedeki yalakta toplanan su hristiyanlarca kutsal kabul edilmiş; ayinlerde, vaftiz törenlerinde kullanılmıştır. Şimdilerde bile, hristiyan ziyaretçiler hastalarına şifa maksatlı vb. nedenlerle bu sudan adeta yarım çay bardağı dahi alabilmek için gayrat sarfetmektedirler. Mufazalı alanda bulunan bu sudan, zaman zaman talepler üzerine müze idaresinin müsaadediyle ve oradaki güvenlik görevlileri vasıtasıyla ziyaretçilere verilebilmektedir.

**************************************************************************
kVk7V6.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

(NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

**************************************************************************

Yorum Yap

Yazar Hakkında

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yorum Yap