Kahkaha Yogası ve Faydaları
 1. Anasayfa
 2. Spor

Kahkaha Yogası ve Faydaları

7

Online Eğitimin Yaşamımızdaki Yeni Yeri

Online eğitim, 2020 yılı mart ayından önce de uygulanıyor olmakla birlikte yaşamımızda ki asıl yerini pandemi döneminde aldı. Online eğitim, fiziksel bir yer ya da zaman sınırı olmayan, eğitmen ile öğrencinin aynı yerde bulunmadığı, internet erişimine sahip olan herkesin akıllı telefon, tablet, bilgisayar ya da akıllı televizyon gibi araçlarla eğitim alabildiği sistemdir.

Yüz yüze eğitimlere ara verildiği, bireylerin dışarı çıkamadığı, okulların da online eğitime geçiş yapmış olduğu bu dönemde; koçluk, yoga, meditasyon çalışmaları, nefes uygulamaları, oyunculuk, drama çalışmaları, yazarlık  ve daha sayısız pek çok alanda online eğitimler tercih edildi. Pandemi sonrasında da yaşamımızın ayrılmaz parçası oldu. Benim de dahil olduğum pek çok kişi bu durumu kendisiyle hızlıca içselleştirip online eğitimi yaşamına büyük bir keyifle entegre etti. Daha önce adını çok duyduğum lakin hiç tanışmadığım kahkaha yogası da bu eğitimlerin en keyif aldıklarımdan biriydi.

Nefes ve Kahkaha Yogası Nedir?

Kahkaha yogası; koşulsuz kahkaha ile yoga nefes (pranayama) tekniklerini birleştiren bir egzersiz rutini ve terapisi olup,  Hintli bir tıp doktoru olan Dr. Madan Kataria tarafından mart 1995’de hayata geçmiştir. 58 yaşındaki doktor “Gülmek insanın yapabileceği en sağlıklı şey, en iyi ilaç” diyor. Kahkaha egzersizleri ile yoga nefes tekniğinin (pranayama) harmanlanmasından oluşmaktadır. Kahkaha, bu amaçla oluşturulan kahkaha kulüplerinde fiziksel bir egzersiz olarak başlar, diğer üyelerle göz kontağı sağlayarak ve onlarla çocuksu oyunlar oynayarak simule edilir.

Bu simülasyon; yaratılan sinerji ve gülmenin bulaşıcılığı sayesinde kişinin geçmişi düşünmeden, gelecek kaygısı duymadan anda kaldığı bu noktada, gerçek kahkahaya dönüşür. Kahkaha egzersizleri ile vücuda ve beyne daha fazla oksijen gider ve kişinin kendisini daha enerjik, neşeli ve mutlu hissetmesi ile sonuçlanır. Kahkaha atarmış gibi yaparak nedensiz kahkaha atmamızı sağlayan bu konsept dünyada tek olup, bedende mizah ile tetiklenen kahkaha gibi aynı etkiyi bırakır.

Kahkaha Yogası İsmini Nereden Alıyor?

Yoga kelimesi Sanskritçede “yuj” kökünden gelmekte olup, sahip çıkmak, entegre olmak ve uyum anlamına gelir. Dr. Kataria’nın bu tekniği “Kahkaha Yogası” olarak adlandırmasının temel sebebi kadim Pranayama, yoga nefes tekniklerini Kahkaha yogası egzersizlerinde kullanmasıdır. İnsan fizyolojisi üzerinde güçlü ve hızlı bir etkisi olan bu teknikler beden, ruh, zihin ve duyguları etkilemek için dört bin yıldan fazladır kullanılmaktadır.

Yoga nefes alma tekniklerinde insanlara karın kaslarını kasarak daha fazla nefes alıp vermesi öğretilir. Nefesin  atılımının en kolay yolu ise kahkaha atmaktır.  Kahkaha yogası, karın kaslarımızı kullanarak diyaframımızı eğitmeye odaklanır. Yoga prensipleri ile uyum içindedir.

Online Eğitimde Kahkaha Yogası ve Nefes Yapılabilir Mi?

Ülkemize ilk kez 2011 senesinde Eser Mutlu tarafından getirilen Kahkaha yogası kahkahanın çok ötesinde bütünsel bir sistemdir. Tüm eğitimler de olduğu gibi kahkaha yogası da online platformda rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ülkemizde henüz yeni yeni tanınan bu sistem, özellikle pandemi döneminde online eğitimler sayesinde daha büyük kitlelere ulaşmıştır. Kişilerin evlere kapandığı bu dönemde, onlara doğru nefes alma pratiği kazandırarak, akciğerlerini kuvvetlendirmenin yanı sıra hep birlikte atılan kahkahalar vasıtasıyla moral ve motivasyonlarını da arttırmıştır.  Hastalık ve yaşanan kayıplar nedeniyle hissedilen  korku, kaygı, endişe gibi duyguların kişinin ruh halinde yarattığı olumsuz etkiler, mış gibi atılan kahkahalarla bertaraf edilmiştir.

Neuro-Lingustic Programming (NLP) ve bilimsel araştırmalara göre; bir hareketi yapıyor olduğunu imajine etmekle, o hareketi gerçekleştirmek arasında beynimiz açısından fark yoktur. Beynimiz hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemediği için gerçek kahkaha ile ile mış gibi atılan kahkahayı da ayırt edememektedir. Bu nedenle,  mış gibi atılan kahkahaları gerçek olarak kabul ederek gerçek kahkahanın tüm olumlu sonuçlarını bedenimize, ruhumuza, nefesimize ve zihnimize yansıtır. Siz de bu güzel tekniği hayatınıza katmak ister misiniz?

Sonuç olarak; Kahkaha yogası birlikte gülenler arasında güçlü bir sosyal etkileşim ve birlik yaratır. Kahkaha yogası en ekonomik, en ucuz, en az zamana ihtiyaç gösteren ve bilimselliği kanıtlanmış stres azaltma tekniğidir. Kahkaha atan insan nefesini doğru kullanabildiği için kendisini gün boyu enerji dolu ve taze hisseder. Olumlu ruh hali içinde olumsuz durumların ve zor işlerin üstesinden daha rahat gelir. Kahkahalar insanları kolayca birbirine bağlamak için güçlü bir araç olup, online eğitimlerdeki kalabalık katılımcıları ile de bu amacına ulaşmıştır.

Geleceğin eğitim şekli olarak görülen online eğitim,  bizden kilometrelerce uzaklıkta bulunan eğitmen ve eğitimlere her yerden ulaşabilme şansını bize sunmaktadır. Ülkemizde adı henüz yeni yeni duyulmaya başlayan Kahkaha yogasına yüz yüze eğitimlerle az sayıda şehirden ulaşabilme imkanı yaratılırken, online eğitim vasıtasıyla bulunduğumuz her yerden bu eğitime ve kahkaha kulüplerine ulaşabilmemiz mümkün hale gelmektedir. Online eğitimler sayesinde, çok daha büyük kitlelere ulaşan kahkaha yogası için artık sadece bir internet bağlantısı kadar uzak diyebiliriz. Öyleyse yüzümüzden gülümseme ve kahkaha eksik olmasın.

Yazarın Profili

Yazarın Yazıları Yoga

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi bölümü mezuniyetimden sonra atıldığım profesyonel iş yaşamının yanı sıra Yeditepe Üniversitesi’nde MBA programına devam ettim. 1997 2012 yıllarında bazı sektörlerde çalışmamın yanında 2013 yılında koçluk eğitmenlik eğitimleri alırken buldum. Şimdiyse bambaşka biriyim kendi hayatımı iyileştirmenin yanı sıra seanslar, verdiğim seminerler ve eğitimlerle başkalarının hayatlarına da dokunuyorum ve bu yıl RC Menajerlik Başarı Ödüllerinden olan Yılın En Başarılı Profesyonel Yaşam Koçu ödülünü almış olmam da yürüdüğüm yolda ne kadar da doğru adımlar attığımı bana gösterdi. Sorularla başlayan yolculuğum yeni eğitimler, yepyeni sorular, okuduğum ve takip ettiğim materyaller, yazmakta olduğum kitabım ve klinik psikoloji öğrenciliğimle hala devam ediyor.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. gülmek kadar güzle bir şey varmı

 2. kahkaha yogasını ilk defa duyduk

  • 6 ay önce

   Pek bilinmiyor lakin uygulaması yaygın bir nevi diyafram nefes çalışması gibi de düşunebilirsiniz

 3. 6 ay önce

  Aynen öyle

 4. Kahkaha yogası başlığını görünce aklıma pek şey gelmedi. Ancak yazıyı okuyunca bir bilim dalına dönüştüğünü anladım. Kahkaha yogası eğitimi sanırım en eğlenceli eğitimlerden birisi olabilir 😂

  • 6 ay önce

   Evet hem keyifli hem de çok faydalı…Beyin,gerçek ile -mış gibi yapılanı birbirinden ayırt edemez..Ve mutluluk hormonlarını salgılamaya başlar -mış gibi atılan kahkahalarla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir