Gezi:Amsterdam
  1. Anasayfa
  2. Hollanda

Gezi:Amsterdam

Hollanda'nın başkenti olan Amsterdam;kendine özgü yapısı olan, canlı ve uluslararası bir şehir

0

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam;kendine özgü yapısı olan, canlı ve uluslararası bir şehir.Amsterdam’da kullanılan para birimi Euro ve resmi dilleri Flemenkçe.Buraya bir çok şekilde ulaşım mevcut.

Biz Ocak ayında Almanya’dan kendi aracımızla Amsterdam’a yaklaşık 3 saat süren bir yolculukla ulaşmıştık.Ocak ayında gittiğimizde son derece sert bir soğuk hakimdi.Gezerken çok fazla üşüdüğümüzü hatırlıyorum.

Amsterdam kanallarıyla biliniyor, bu kanallar geçmişte ticaret ve su taşkınlarını önlemek amacıyla kurulmuştur.Günümüzde kent içi ulaşımda büyük rol oynuyor.Şehrin içinde kanalların olması adeta şehre masalsı bir görüntü veriyor.

Kanal turlarıyla şehri panaromik olarak görebilir aynı zamanda bu kanallar üzerinde bulunan yüzen evleri de görme şansı elde edebilirsiniz.

Bu evler Amsterdam’da konaklama alternatiflerinden birisi.Şehri birbirine bağlayan köprüler gece ışıl ışıl oluyor.Şehrin gece görünüşü gündüz gördüğümüz görüntüsü kadar güzeldi.

Bisiklet kullanımı burada son derece yaygın ve bisiklet önceliği bulunmakta.Neredeyse şehrin her noktasında bisiklet park alanları mevcut.


Kentin kalbi sayılan Dam Meydanı gerçekten büyük, hareketli bir meydan.Burada Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi , Kraliyet Sarayı gibi binalar yer alıyor.Amsterdam’da bi çok müze bulunmakta.

Bunların en bilinenlerinden birisi Van Gogh Müzesi.Bir Van Gogh hayranı olarak en çok ziyaret etmek istediğim yerler arasındaydı.

Ancak orada bulunduğum süre içinde maalesef kapalı olduğu için gezme fırsatı bulamamıştım.

Müze ziyaretleri çok fazla, müze kapılarının önünde uzun kuyruklar oluşuyor.Bu nedenle eğer böyle bir planınız varsa gitmeden 1-2 ay öncesinden bilet almanız sizin için avantajlı olur.


Amsterdam’da her binanın tepesinden birer kanca olması dikkatimi çekmişti.Bu kancalar yükleri makaralar ile üst katlara taşımak için yapılmış.Evlerin kapıları çok küçük olduğundan eşya taşınması için böyle bir çözüm bulunmuş.Amsterdam hakkında çok fazla detay var.Biz gerçekten çok beğendik.”Ben burda yaşarım” dediğim yerlerden biri oldu. :)

Amsterdam mimarisi, kanalları, köprüleri, müzeleri ve daha bir çok özelliğiyle kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir