Panorama Müzesi
  1. Anasayfa
  2. Gaziantep

Panorama Müzesi

0

Tarihçe

Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep Kalesi galerilerinde açılan Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde Antep halkının düşman işgaline direniş öyküsü anlatılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Antepliler hiçbir yerden yardım ve destek almadan 6 bin 317 evladını şehit vererek şehrini düşman işgalinden kurtarmışlardır.

Antep savunması, Ulusal Kurtuluş Savaşı tarihimizde vatan, millet sevgisinden ve hür yaşama aşkından başka silahları olmayan Gazianteplilerin kahramanlık destanıdır.

İşte bu kahramanlık destanını Gaziantep Kalesi galerilerinde 18 pano ile anlatıyoruz” dedi. Güzelbey, Antep savunması ve kurtuluşuna ilişkin olarak gerekli tarihsel literatür çalışmalarının yapılarak, kronolojik tasnifinin yapıldığını ve çalışma kitabı haline getirildiğini kaydederek, “Bu kaynak ışığında Gaziantep Savunması; 62 adet heykel, 37 adet yüksek kabartma rölyef, 13 adet büst, 130 adet portre, haritalar, krokiler ve bilgi panoları ile anlatılmaktadır.

Belgesel niteliğinde kurgulanmış olan film de 16 adet LCD televizyonla sunulmaktadır. Her türlü dış etkiye karşı dayanıklı malzemeden yapılan heykeller ve kabartmalar özel bir aydınlatma ve ses efekti ile desteklenmiştir” diye konuştu.

Müzede; Antep’in itilaf kuvvetlerince işgali, yapılan anlaşmalar, açılan cepheler, bu cephelerde savunma yapan kahramanlar, taarruzlar, harekatlar, savunmada üstün yararlılık gösteren siyasi ve milis kuvvetlerdeki şahsiyetler, işgal ile halkın durumu, yaşanılan zorluklar ve Antep’in düşman işgalinden kurtuluşu gibi pek çok konuya yer verildi. Böylece Gaziantep savunmasında Antep halkı tarafından gösterilmiş olan mücadele ve kahramanlık ‘Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi’ ile gelecek kuşaklara aktarılacak

Galeri

Genel Bilgiler

4,6 Puan

1.356 Yorum

 800 metre

Navigasyon

Karagöz Mh. Kale Altı Şahinbey/Gaziantep

Ücretsiz

Açık

08:30 – 17:30

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Kısmi Gezebilir

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir