1. Ana Sayfa
  2. Gaziantep
  3. Ali İhsan Göğüs Müzesi

Ali İhsan Göğüs Müzesi

Gaziantep Ali İhsan Göğüs Müzesi

Gaziantep’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan tarihi Bey Mahallesi’nde eski bir geleneksel Antep evi olan bina Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı olan Ali İhsan Göğüş’ün

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Gaziantep’in en eski yerleşim yerlerinden biri olan tarihi Bey Mahallesi’nde eski bir geleneksel Antep evi olan bina Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı olan Ali İhsan Göğüş’ün kızı Gazeteci–Yazar Zeynep Göğüş tarafından satın alınmış ve bina Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve KUDEB ekibi tarafından restore edilmiştir.

Tek avlulu olan bina 2 katlıdır. En üst teras katı ise, Bey Mahallesi’nin tarihi dokusunu izlemeye olanak tanıyan bir konuma sahip olması nedeniyle, kafe olarak düzenlenmiştir. Müze teşhir alanı açık alanda 41 metrekare, kapalı alanda ise 70 metrekaredir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Zeynep Göğüş işbirliği ile düzenlenen müze,

Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş adını yaşatmak ve tüm ailelerin kendi kişisel tarihleri ile bir bağ kurmalarını sağlamak adına yerelden başlayarak Türkiye’ye bir örnek teşkil etmek amacıyla açılmıştır. Çünkü, tarih değerlerine sahip çıkmak, tarih bilincini geliştirecektir.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/g4bHlWbrezk

Genel Bilgiler

4,3 Puan

1.526 Yorum

 600 metre

Navigasyon

Bey Mh. Ali Özalgan Sk. Şahinbey/Gaziantep

Ücretsiz

Açık

08:00 – 17:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +34 ° C +36° +21° Gaziantep Pazartesi, 30

Salı +33° +17°
Çarşamba +33° +17°
Perşembe +35° +19°
Cuma +34° +20°
Cumartesi +32° +19°
Pazar +32° +20°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”2582″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap