1. Ana Sayfa
  2. Edirne
Trendlerdeki Yazı

Edirne

İS II. yy’ da Roma İmparatoru Hadrianus, (117-138) Orestia Kasabası’nın stratejik önemi nedeniyle buraya kent statüsü verdi ve kendi adını koydu. Böylece, Roma Dönemi’nde kent Hadrianopolis / Hadrianupolis / Adrianupolis / Adrianapolis adlarıyla anıldı.

Edirne
+ - 0

[toc]

Anlatım

Edirne’nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler’in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği bugünkü Edirne’nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir.

Odrisler’den sonra yöreye egemen olan Makedonyalılar Dönemi’nde kent, büyük bir olasılıkla Odris yada Odrisia adının değişmesi sonucu, Orestia/Orestas olarak anılmaya başlanmıştır.

İS II. yy’ da Roma İmparatoru Hadrianus, (117-138) Orestia Kasabası’nın stratejik önemi nedeniyle buraya kent statüsü verdi ve kendi adını koydu.

Böylece, Roma Dönemi’nde kent Hadrianopolis / Hadrianupolis / Adrianupolis / Adrianapolis adlarıyla anıldı.

Detaylı Anlatım

Detaylı Anlatım


Adrianopolis zamanla Adrianople/Adrianopel olarak değişti. Osmanlı dönemi başlarında Edrinus/Edrune/Edrinabolu/Endriye diye anıldı. 1476’da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi’nde kentin adı Edrene olarak geçer. XVI.yy başlarında kentin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul’un alınışına kadar 88 yıl(1365-1453) boyunca Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. Tarihinde çeşitli unvanları hak etmiştir. Edirne, mutluluk dönemlerinde “Der-i Saadet” (Mutluluk Kapısı) bir “Şenlikler Şehri” dır. II. Murad’dan IV. Mehmet’e kadar zafer kutlamaları, sünnet şenlikleri, II.Mehmet’in evlilik törenleri “İstanbul’u kıskandıracak kadar” olurdu.

Edirne tabii ki her dönemde hatırlarda bir “Der-i Saadet” olarak kalmadı. Bu “Serhat Şehri” Evliya Çelebi’nin sözleriyle “Bir İslam Duvan” tarihinde birçok kez felaketle de tanıştı. En fazlada kuşatma ve işgallerden bunaldı. Şenlikleriyle “Mutluluk Kapısı” olarak hatırlanan Edirne’nin yanına “Daima bağrı yanık olan Edirne’yi de koymak gerekir.Edirne her zaman kültür olaylarının yoğun yaşandığı bir kent olmuştur. Mimari yenilikler bu kentin yapılarıyla gelmiş; hat ve süsleme sanatının en güzel örnekleri burada verilmiş, çok sayıda medresesi yoğun tartışmalara tanık olmuş, tıp tarihine geçen ilk uygulamalar burda başlamıştır.

Kimliğini asıl Osmanlı döneminde bulan ve imparatorluğun ikinci kenti olan Edirne, kültürel mirasımızın en yoğun hissedildiği bir kenttir. Edime, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle ve özellikle de Muhteşem Selimiye ile ülkemize gelenleri ilk karşılayan ve bir sınır kenti olma özelliğini en iyi yansıtan kentimizdir.


Genel Bilgiler

Nüfus

401.701

Ortalama Derece

10-15 C

Gezi Süresi

1 Gün

Hediyelik Eşya

Edirne Peyniri, Kavala (Bademli) Kurabiyesi, Badem Ezmesi, Mis Sabunu, Aynalı Süpürge, Edirne Kari

Gezi Haritası

Edirne Gezi Haritası İçin Tıklayınız

Edirne Gezilecek Yerler

Edirne Gezilecek Yerler İçin Tıklayınız

Önerilen Yazı
Selimiye Camii
Önerilen Yazı
Edirne Sarayı
Önerilen Yazı
Arkeoloji Müzesi

Edirne Yiyecek İçecek

Edirne Yiyecek İçecek Yerler İçin Tıklayınız

Önerilen Yazı
Arslanzade Lokum & Badem
Önerilen Yazı
Köfteci Osman
Önerilen Yazı
Küçük Mustafa Köftecisi

Edirne Oteller

Edirne Oteller İçin Tıklayınız

Önerilen Yazı
Taşodalar Otel
Önerilen Yazı
Margi Hotel
Önerilen Yazı
Rys Hotel & Restaurant

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap