1. Ana Sayfa
  2. Bursa

Cumalıkızık

Cumalıkızık
3
+ - 2

Yazarın Yorumu

Tarihi çok eskilere dayanan cumalıkızık köyü, renkli evleri, osmanlı tarzı mimarisi ile şirin bir köy. Adını sosyal medayada çok fazla duyduğumuz cumalıkızık köyü, kızıklardan alırlar.

Kızıklar, konar göçer oğuz türklerinin moğol saldırıları sırasında kaçarak Bursa’ya gelmeleri ve buraya yerleşmeleriyle sıfatlarına göre köylerinin isim almasıyla yerlerini belirlerler. Cuma namazları topluca burada kılındığı için buraya Cumalıkızık denir.  

Köy iyi korunmuş haldedir ve artık UNESCO tarafından korunmaktadır.

Bir çok ev , ev halkınında aynı yerde yaşamasına rağmen restaurant cafe olarak hizmet vermektedir. Hediyelik eşyacılar ve yöresel ürünler bir hayli bulunmaktadır.

Ben maalesef böyle güzel yerlerin ticaret merkezine dönüşmesinden çok hoşlanmıyorum, ancak orada yaşayan yerel halkında geçimlerini sağlamaları gerektiğini düşünerek konuyu kapatıyorum.

Köydeki evler rengarenk, bazı konaklar müzeye dönüştürülmüş. Taşlı sokalarında yürüyorsunuz. Osmanlı’nın Başkentlerinden olan Bursa’da osmanlı devletinin kuruluşuna tanıklık etmiş, savaşlar görmüş bir köy.

Müzeye dönüştürülmüş “Küpeli Ev”, ziyaret edilecebilecek konaklardan biri. Odaları eskiden bu köyde yaşayan insanların yaşam tarzına uygun olarak döşenmiş.

Sadece yöreye özgü malzemeler kullanılıyormuş. Küpeli eve, ev sahipliği yapan kişiler sizi bilgilendiriyor, hoş sohbet insanlar. Eve giriş ücretli ( 5 tl ).

Uludağın eteklerinde bu renkli köyde güzel vakit geçirmeniz dileğiyle…

Galeri

Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları Cumalıkızık Yazıları
 

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Yazar Hakkında

Güneş enerjisi ile çalışan, gezmeyi çok seven, her andan tat almaya çalışan, Ebru 'nun sayfasındasınız... Hadi uzaklara gidelim...

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. eskiden daha güzeldi :(

    • Eminim oyledir. Ben de yenilenen goruntulerden cok hoslanmiyorum, ancak şirince de daha cok husrana ugramistim. Burasi onun bi tik ustu diyebilirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.