1. Ana Sayfa
  2. Çanakkale

Çanakkale Gezi

Çanakkale Gezi
3
+ - 2

Yazarın Yorumu

Çanakkale Şehitlik Gezisi

Çanakkale çok güzel bir şehir, canlı, dinamik, renkli,  neredeyse 24 saat yaşayan bir kent. Çanakkale, bir destanın yazıldığı yer… Bu cümleyi hepimiz duymuşuzdur, gerçekten bir destan yazılmış. İskeleden feribota binerek başlıyor şehitlik turu. Martılara yem verirken, boğazın en hakim konumunda  “Dur Yolcu “ ( şiir Necmettin Halil Onan’ a aittir. ) şiiri bütün güzelliğiyle karşınıza çıkar.

“Dur Yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir!”

Gelibolu Adasına geldiğinizde, savaşın izlerini görebileceğiniz bir çok yer var. Namazgah tabyasına geldiğinizde tabyada bulunan düzenekleri görebilirsiniz. Maalesef savaş bittiğinde gelip, artık sizin bu toplara ihtiyacınız yok diyerek bütün toplar alınmıştır.

Gelecek nesillere tarihi unutturmak en kötüsüdür, bence. Ancak bir tanesi daha sonra sergilenmek üzere geri alınmıştır. Tabyaların üstünde bulunan toprak tepeler, gelen topu yumuşatarak etkisinin azaltılması için yapılmış.

Rehberimiz anlattıkça, savaşı gözünüzde canlandırıyorsunuz. O kadar yakın siperlerde çatışma olmuş ki, inanılır gibi değil. Siperleri görüyorsunuz. Ve bir çok kahraman seyit onbaşı, anzaklı yaralı subayı siperine taşıyan mehmetçik heykeli, bu topraklar için canını feda eden binlerce Türk askeri….

Gelibolu adasında sadece Türk’lere ait alanlar bulunmamakta. Yabancı ülkelere kullanım hakkı verilmiş topraklarımız da var. Yabancı ülkelerinde anıtları, mezarlıkları bulunmakta. Anzaklar, savaşı kaybettikleri halde her yıl anma törenlerine gelerek evlatlarına tarihlerini anlatıyorlarmış.

Üzülerek söylüyorum ki, Conkbayırı’n da Yeni Zelanda’ya ait bir anıt 1925 yılında yapılırken , Türklere ait Atatürk heykeli maalesef 1993 yılında yapılmıştır.

Bursa gezisinde bahsetmiştim, Zeki Müren ‘in mezarına mutlaka uğrayın ve duanızı esirgemeyin, diye… Allah Rahmet Eylesin ve mekanı cennet olsun büyük üstadın.

İyiki varmış, zamanında konserlerinden elde ettiği geliri bağışlayarak, 1958 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle yarım kalan şehitlik abidesinin inşaası için gerekli olan desteğe katkısı büyüktür. Yapılan renovasyonlarla, 2007 yılında da şehitlik bu günkü son halini almıştır. Sembolik kabirlerde şehit düşen askerlerimizin isimleri yazmaktadır.

Çanakkale ‘ye yolunuz düşerse Dur ‘un… ve tarihinize iyice bakın…

Galeri

 
Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları Çanakkale Yazıları
 

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Yazar Hakkında

Güneş enerjisi ile çalışan, gezmeyi çok seven, her andan tat almaya çalışan, Ebru 'nun sayfasındasınız... Hadi uzaklara gidelim...

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. çanakkale nin her yeri ayrı güzel teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.