Bursa Gezi
  1. Anasayfa
  2. Bursa

Bursa Gezi

2

Yazarın Yorumu

Türkiye’nin 4. en kalabalık şehri. Anadolu selçuklu devletine ve osmanlı imparatorluğuna başkentlik yapmış şehir. Osmanlı imparatorluğunun ilk başkenti Bursa…

2014 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bir şehir, ilklerin yaşandığı şehirdir. İlk Başkent, ilk hastane, ilk köprü, ilk Bursa iskender kebabı, ilk telefirk, ilk havlunun üretildiği yer gibi.

Şehirde karagöz ve hacivat bilinen değerlerden. Hacivat ve Karagöz’ün Ulu Cami inşaasında çalıştığı ama işi çok dalgaya aldıkları sonrasında idam edildikleri anlatılanlar arasında.

Ulu camide Hat sanatının eserlerini görebilirsiniz. Hatta bunları yazarken kullanılan kalemin , başka bir yerde kullanılmaması için duvarda asılı olduğu söylenir. Cami Minberinin doğu yüzünde güneş sistemi, batı yüzünde ise Samanyolu galaksisi tasvir edilmiştir.

Bursa şehir merkezinde görebileceğiniz birçok tarihi yapı bulunmakta ve hepsine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tophane saat kulesinden geziye başlayabilirisiniz.

Şehir içinde ulaşım kolay. Ulu Cami, Yeşil Türbe, Saltanat Kapısı, Irgandı Köprüsü ve Çarşısı, Osmangazi Türbesi, Organ Gazi Türbesi ve Emir Sultan Türbesi, Zeki Müren ‘in Mezarına yürümeyi seviyorsanız, yaya olarak ulaşmak zor değil.

Mimari yapılar çok güzel. Yeşil Türbe’deki iznik çinileri görülmeye değer. Peygamber Efendimiz ‘in soyundan gelen Emir Sultan ‘nın maneviyatını yaşamak ayrı bir tecrübe…

Zeki Müren ‘nin mezarınıda görmenizi tavsiye ederim. Ancak bu kadar zarif, bu kadar naif olabilir. Mezar taşında sadece adı yazıyor.Süslü sözler yok. İyiki gitmişim diyorum. Neden bu kadar anlattığımı Çanakkale şehitlik yazımda detaylandıracağım. Lütfen sizde gidip, duanızı ediniz.

Çanakkale şehitlik yazısında görüşmek üzere…

Galeri

Yazarın Yazı ve Galeri Sayfaları Bursa Yazıları
 

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Güneş enerjisi ile çalışan, gezmeyi çok seven, her andan tat almaya çalışan, Ebru 'nun sayfasındasınız... Hadi uzaklara gidelim...

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. ne kadar güzel anlatmıssınız tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir