1. Ana Sayfa
  2. Düzce
Trendlerdeki Yazı

Gölyaka Güzeldere Şelalesi

120 m yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir.

Gölyaka Güzeldere Şelalesi
4
+ - 1

Tarihçe

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, Düzce Gölyaka İlçesi sınırlarında olup, 22.76 ha alanı kapsamaktadır. Düzce’ye 18 km mesafede bulunan Şelale, Gölyaka ilçesine 11 km mesafede bulunan Güzeldere köyündedir ve rakımı 630 m’dir.

28.12.1993 tarihinde mesire alanı, 11.07.2011 yılında ise Tabiat Parkı olarak tescil edilmiştir.

Güzeldere köyünden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelale, 120 m yükseklikten dökülen suyun doğal coşkusunu dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla bütünleştirerek muazzam bir görüntü arz etmektedir.

Elmacık Dağı (1.700 m)’na uzanan şelale ve çevresi orman yapısı ile dikkat çekmektedir.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, doğal peyzaj görüntüsü, piknik ve düzenlenmiş orman içi dinlenme alanları ve yürüyüş parkurları ile bölgenin önemli değerlerindendir.

Bölge doğa yürüyüşü, kampçılık, bisiklet, foto-safari vb. aktiviteleri için oldukça uygundur. Alanda, konaklama ve yiyecek-içecek hizmetleri verilmektedir.

Editörün Yorumu

Editörün Yorumu

Güzeldere Şelalesine giderken sizi Efteni Gölü karşılamaktadır. İsterseniz gerisindeki yoldan köyleri gezerek isterseniz ilerisindeki yoldan fındıkların arasından yukarıya Güzeldere Şelalesine çıkıyorsunuz. Çıkarken yolları çok dar olmakla birlikte bazı bölgelerinde heyelanları görmüş olacaksınız. Yolun bazı bölümleri toprak yoldur çok dikkatli çıkmanızı öneririz.

Şelale piknik alanının hemen yanından aşağıya doğru inilmektedir. Ortalama 200 basamak inmeniz gerekmektedir. Hem inerken hemde çıkarken zorlandığınızdan dolayı yaşlı, engelli, bebek ile aşağıya inmek biraz zor olmaktadır. Aşağıda ufak bir çay ocağı vardır çayın fiyatı 2,5 TL küçük karton bardakladır.

İçeride 30 yakın masa vardır ücretsizdir. Bide mangal yapacağınız büyük kamelyalar vardır elektrık vb herseyı bulabılırsınız burası ucretlıdır.

Biraz altında cadır alanlarını otoparkın biraz üstünde ise konaklama yapabileceğiniz tahta evleride görmüş olacaksınız.

Detaylı Bilgiler

Adres

Güzeldere / Gölyaka / Düzce

Giriş Ücreti

15 TL Araç

Otopark

Ücretsiz

Bebek / Engelli Arabası

Kısmi Gezebilir

Ziyaret Saatleri

Hergün Açık

Galeri


Düzce Gölyaka Güzeldere Şelalesi (1)

Düzce Gölyaka Güzeldere Şelalesi (2)

Düzce Gölyaka Güzeldere Şelalesi (3)

Düzce Gölyaka Güzeldere Şelalesi (4)

Düzce Gölyaka Güzeldere Şelalesi (5)

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. İnsana huzur veren nadir yerlerden biri hem piknik yapabileceginiz hemde koşturup top oynayabileceğiniz kocaman bir alan var sadece yolu biraz virajlı daga tirmanildigi için yukseklik korkusu ve tansiyonu olanlar dikkat 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.