1. Ana Sayfa
  2. Düzce
  3. Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası

Düzce Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası Düzce’nin Akçakoca ilçesinin 8 km güney doğusundaki Fakıllı Köyünde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. Derecede Sit alanı olarak tescillenmiştir.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Fakıllı Mağarası Düzce’nin Akçakoca ilçesinin 8 km güney doğusundaki Fakıllı Köyünde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından I. Derecede Sit alanı olarak tescillenmiştir. Bulunduğu köyden ismini alan mağaranın toplam uzunluğu 1.017 m ziyarete açık alanı ise 350 m’dir.

Doğal özellikler taşıyan mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, sarkıt ve dikitler vardır. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler damlataş bakımından zengindir. Mağaraya yağışlı dönemlerde düden girişler ile önemli oranda su girişi vardır.

Birbirine bağlı iki bölümden oluşan mağaranın kuzey-güney veya KKD-GGB yönlü ana galerileri tabakaların doğrultusuna bağlı olarak gelişmişlerdir. Buna karşılık doğu-batı veya BKB-DGD yönlü bağlantı galerileri ise tabakaların eğim yönünde ve bunları kesen çatlaklar üzerinde uzanırlar. Bu şekliyle mağaranın kafesli bir yapısı vardır.Çok dönemli gelişimi karakterize eden şekil ve yapılara sahip olan Fakıllı Mağarası yarı aktif bir mağaradır.

Yüzeye yakın bir noktada bulunması nedeniyle yaz ve kış mevsimlerinde büyük farklılıklar gösteren nemli, sıcak ve serin bir havaya sahiptir. Mağaranın havasının astım ve nefes darlığı hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Mağaranın çevresi yapılan düzenlemeyle piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/o7Qe4a_QcFI

Genel Bilgiler

4,2 Puan

630 Yorum

33 Kilometre

Navigasyon

 Fakıllı Köyü  Akçakoca/Düzce

5 TL

Açık

09:00 – 17 :00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezemez


Üye Girişi


Kayıt Ol

booked.net +28 ° C +28° +17° Düzce Cuma, 03

Cumartesi +25° +14°
Pazar +26° +16°
Pazartesi +27° +14°
Salı +30° +21°
Çarşamba +29° +21°
Perşembe +25° +20°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin


[post_grid id=”3145″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap