1. Ana Sayfa
  2. Denizli
  3. Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Travertenlerden en tepeye doğru tırmandığınızda Mısır kraliçesinin yüzdüğü varsayılan Kleopatra Havuzu var.

Denizli Pamukkale Travertenleri Naysal (1)

Pamukkale Travertenleri demişken mitolojide nasıl oluştuğu hakkında birkaç hikâye var.

Efsaneye göre bu benzersiz coğrafya yakışıklı çoban Endymion ile Ay Tanrıçası Selene’nin aşkının ürünü Çoban Endymion aşkı Selene’ye tam burada kavuşmuş.

Bir araya gelmenin mutluluğuyla kendisinden geçerken ineklerini sağmayı unutmuş. İneklerin memelerinden süzülen sütler Pamukkale’yi oluşturmuş.

Diğer bir hikayeye göre bir çoban kızı bir gün artık çirkinliğinden bıkarak canına kıymak ister ve kendini Hierapolis’in sularına bırakır.

O sırada oradan geçen bir prens atından fırlayarak kızı ölümden kurtarır Hierapolis sularının şifalı olduğunu bilmeyen çoban kızı, prense öfkelenir.

Prens, bu kadar güzel bir kızın neden ölmek istediğini anlayamadığını söyler. Çoban kızı şaşkınlık içerisinde sudaki aksine bakar. Gerçekten de o çirkin kız gitmiş, yerine dünyalar güzeli bir kız gelmiştir.

Detaylı Anlatım

Travertenlere girişte müze kartınız varsa ya da öğretmenseniz benim gibi ücretsiz giriş yapıyorsunuz. Müze kartınız ya da ücretsiz giriş yapacağınız kartınız yoksa 50 tl ücret ödeyerek bilet satın alabilirsiniz. Bence bilet almak yerine üzerine 20 tl daha ekleyerek müze kartı satın almak daha mantıklı. Giriş yaptıktan sonra sandaletlerimi çıkarıp poşete koydum ve elime aldım. Travertenler karşımda buz dağı gibi duruyordu. Fotoğraflarda gördüğüm bu manzaranın gerçek halini anlatmaya kelimelerim yeterli gelmemişti o an.

Her karesini fotoğraf karesine sığdırmak istiyordum. Yaz aylarında öğle saatleri çok sıcak olmasından dolayı bence mayıs haziran ayı gezmek için ideal. Travertenler ve üzerlerinde çeşitli büyüklükte birçok havuz var. Bu güzel ve su seviyesi dizin biraz altına gelen havuzlara girebilirsiniz.Bu havuzlardaki termal suların sıcaklıkları yaz-kış değişmiyor. Suyun birçok hastalığı tedavi edici etkisi de var.

Travertenlerden en tepeye doğru tırmandığınızda Mısır kraliçesinin yüzdüğü varsayılan Kleopatra Havuzu var. Rivayete göre Kleopatra Havuzu’na girmeden önce Kleopatra böyle güzel bir hatun değilmiş. Girmiş güzelleşmiş dilerseniz bu güzel havuzda yüzebilirsiniz. Giriş ücretli, ayrıca içeride kullanabileceğiniz kabinler var. Ancak havuz fazlasıyla kalabalık.

Havuz derinliği yer yer değişmekte. Su pırıl pırıl, görüntüsü ise mükemmel. Yeme içme olayını ne buradaki kafeteryaya ne de travertenlerden çıktığınızda karşınıza gelen kafeteryaya bırakmayınız. Turistik yer olduğu için aşırı derece pahalı o yüzden yanınızda aperitif şeyler bulundurun derim.

kOTI6S.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar
    12 ay önce

    Sadece Pamukkale Travertenleri anlatmanız bizce çok güzel olmus 🙂

  2. Avatar

    Çok güzel 🙂