1. Ana Sayfa
  2. Denizli
  3. Pamukkale Antik Havuz / Kleopatra Havuzu

Pamukkale Antik Havuz / Kleopatra Havuzu

Romadan Kalan ve Bugünlere kadar gelen en güzel 2300 yıllık Miras kleopatra havuzu hakkında bilmedikleriniz

Pamukkale Antik Havuz diğer bir deyişle Kleopatra Havuzunda yüzmek isteyenleri görelim

Malum pamukkaleye gezmeye gittik gitmişken antik havuzu görmesek olmazdı Pamukkaleyi bukadar sessiz ve sakin görmeye alışık değiliz ama fenada olmadı bu süreçte rahat gezmemizi sağladı.

Burası milattan önce 2. yüzyıldan kalan Hierapolis kentindeki Antik Havuz, nam-ı diğer Kleopatra Havuzu.

UNESCO koruması altında, Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki sit alanı Hierapolis Antik Kenti içinde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yukarısındaki alanda yer alıyor.

Denizli, Pamukkale Hierapolis Antik Havuzu için antik havuzların ister Kral‘ı, isterseniz de Kleopatra‘sı diyebilirsiniz.

Roma’dan kalan 2300 yıllık bir Miras! 36 derecelik su ısısıyla yaz kış içerisinde yüzülebilen termal havuz. UNESCO Dünya Miras Listesinde bulununuyor.

Milattan önce yaşamış ve güzelliğiyle ünlü olan Kleopatra’nın güzellik sırlarından birisi olan Antik Havuz, Pamukkale Hierapolis bölgesinde daha önce hiç yaşamadığınız bir yüzme deneyimi vadediyor.

Kleopatra Havuzu olarak ta anılan ve geçmişi M.Ö. II. Yüzyıla kadar uzanan tarihi havuzun, depremler sonucu oluşan bir çukura bölgede bulunan yapıların yıkılması, şifalı ve sodalı termal suyun bu çukuru doldurmasıyla oluştuğu söyleniyor.

Saat 10.00 dan akşam 19.00 a kadar bu havuza giriş saglayabiliyorsunuz. Müzekartınız varsa giriş ücreti 50 tl eğer müze kartınız yoksa 100 tl ödeyerek burada yüzebilirsiniz.
.

5a85e71a 65eb 4623 b906 d3a94ac302d4

https://www.instagram.com/p/CBqL2TmAGQ6/

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. melikesndal_avatar

    Havuz çok güzeldi yanında çamur havuzunu vardı ? Yazı super

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir