1. Anasayfa
  2. Denizli

Hierapolis Antik Kenti


0

Antikçağ’dan beri şifalı suları ile tanınan ve o zaman da günümüzdeki gibi şifa bulmak isteyen ziyaretçilerini ağırlayan Hierapolis’te birçok hamam yapısı bulunur.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

     Antikçağ’dan beri şifalı suları ile tanınan ve o zaman da günümüzdeki gibi şifa bulmak isteyen ziyaretçilerini ağırlayan Hierapolis’te birçok hamam yapısı bulunur. Antik kentte en çok ilgi çeken yapılar, 9.500 kişilik tiyatro, Antikçağ’ın en büyük nympheum’larından biri, Apollon Tapınağı, nekropol alanıdır.

     Antikçağ’ın ünlü kent plancısı Miletoslu Hippodamos’un adıyla anılan ızgara kent planına göre inşa edilmiş olan Hierapolis düzenli ve kullanışlı bir yaşam alanı sunuyordu. Denizli’ye 18 km uzaklıkta olan kent birçok dinsel yapı ve tapınağa ev sahipliği yapması nedeniyle literatürde “kutsal kent” olarak geçer.

     Hierapolis, Roma İmparatoru Neron döneminde, MS 60 yılındaki büyük depreme kadar, Hellenistik kentleşme ilkelerine bağlı kalarak özgün dokusunu sürdürdü. Üst üste yaşadığı depremlerden sonra, tüm Hellenistik niteliğini kaybetti, tipik bir Roma kenti görünümünü aldı. 

     Hierapolis Roma döneminden sonra Bizans döneminde de çok önemli bir merkez oldu. MS 80 yıllarında, Hz. İsa’nın havarilerinden olan, Aziz Philippos’un burada öldürülmesinden ötürü MS 4. yüzyıldan başlayarak bir Hıristiyanlık merkezi oldu.

     Hierapolis, 1988’de Pamukkale ile beraber Doğal ve Kültürel Dünya Mirası listesine girerek korumaya alındı.

Müzekart Geçerlidir

Galeri

Video

Genel Bilgiler

4,2 Puan

1.542Yorum

37 Kilometre

Güzelpınar Mh. Sakızcılar Mevkii Çal/Denizli

Sorunuz

Açık

Açık

Bebek/Engelli

Kısmi Gezebilir

Üye Girişi

Kayıt Ol

Abone Ol

+25
°
C
H: +25°
L: +20°
Denizli
Cuma, 24 Ağustos
7 Günlük Hava Tahmini
Ct Pz Pt Sa Ça Pe
+32° +31° +30° +30° +29° +30°
+17° +15° +15° +14° +15° +16°
[post_grid id="1918"]

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir