1. Ana Sayfa
 2. İstanbul
 3. Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi

Cumhuriyet Müzesi ve Sanat Galerisi

featured

Tarihçe

2007 yılından itibaren dönemin rektörü Prof. Dr. Necla Pur’un çabalarıyla yeniden başlayan çalışmalar 2008 yılında tamamlanarak; Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi hizmete açılmıştır.

İhap Hulusi Görey galerisi de 2010 yılında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılı etkinlikleri kapsamında dönemin rektörü Prof. Dr. Zafer Gül tarafından Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi’ne kazandırılmıştır. Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonu, kısa süreli sergilerin yapıldığı Sanat Galerisi ve İhap Hulusi Görey Galeri’sinden oluşmaktadır.

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonu, kısa süreli sergilerin yapıldığı Sanat Galerisi ve İhap Hulusi Görey Galeri’sinden oluşmaktadır.

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonunun geçmişi, Cumhuriyet‘in 50. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen “Çağdaş Türk Gravür Sanatı” sergisine uzanmaktadır. Prof. Mustafa Aslıer’in seçtiği 28 sanatçının 116 yapıtıyla gerçekleştirilen bu sergi, Türkiye’de pek çok kentte ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenmiştir.

Sergilerden sonra, sanatçıları tarafından Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na bağışlanan bu yapıtlar, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Özgün Baskı Koleksiyonu’nun özünü oluşturmuştur.

1998 yılında Marmara Üniversitesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan tarafından sanatçılara ve koleksiyonculara yapılan bağış çağrısıyla zenginleşen koleksiyon, 1999’da ‘Müzesini Düşleyen Sergi’ adıyla önce İstanbul’da sergilenmiş, ardından “Sanat-tır” projesiyle 3636 km yol kat ederek Diyarbakır, Van, Erzurum ve Bayburt’ta izleyiciyle buluşmuştur.

1999 yılında Sultanahmet Rektörlük binasının tümünün kültür amaçlı kullanılması ve bir müze haline getirilmesi; dönemin Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Hüsamettin Koçan tarafından projelendirilmiş, Marmara Üniveristesi Rektörlerinden Prof.Dr. Ömer Faruk Batırel’in onayıyla çalışmalar başlamış ancak Batırel’in rektörlükten ayrılmasıyla proje kesintiye uğramıştır.

2007 yılından itibaren dönemin rektörü Prof. Dr. Necla Pur’un çabalarıyla yeniden başlayan çalışmalar 2008 yılında tamamlanarak; Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi hizmete açılmıştır.

İhap Hulusi Görey galerisi de 2010 yılında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yılı etkinlikleri kapsamında dönemin rektörü Prof. Dr. Zafer Gül tarafından Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi’ne kazandırılmıştır.

Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Pazartesi günü ve Resmi Tatil günleri haricinde 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Kaynak : Marmara Üniversitesi


Önerilen Yazı
Yeni Cami Hünkar Kasrı

Genel Bilgiler

 • Puan
 • Ziyaretçi
 • Uzaklık
 • Bebek/Engelli
10/7 Puan
11.500 Yıllık
900 metre (Uzaklıklar Valilik Binasına Göre Hesaplanmıştır.)
Kısmi Gezilebilinir 

 • Giriş Ücreti
 • Ziyaret Saati
 • Tatil Günleri
Ücretsiz
10:00-18:00
Pazartesi

 • Yol Tarifi
 • Gezi Harıtası
 • Adres

Galeriler

ko3oDo.jpg

ko3EZU.jpg

ko3kxj.jpg

koedw8.jpg

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Bizler içeriye girdiğimizde müze olarak düşündük evet ismi müze ama sadece sanat galerisini olduğunu gördük görevli olmadığı içinde soramadık ama toplamda 5 dk bile surmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir