1. Ana Sayfa
  2. Çorum
  3. Çorum

Çorum

Çorum Saat Kulesi

572.863

8 C – 10 C

14 İlçe

2 Gün

 

Gezi Haritası

Leblebi, Bakır Süs Eşyaları, Kargı Bezi, Oğuzlar Cevizi, El İşi Baston, Ahşap Oyma Ürünleri, El yapımı Müzik Aletleri, Pirinç, Kargı Tulum Peyniri, Ahşap oyuncak ve Mutfak Eşyaları, Sepet, Taş Oyma Ürünleri, El Örgüleri

Tarihçe

     Çorum İli, tarihin derinliklerinden günümüze dikkate değer izler taşıyan bir bölgedir. Her tarafında en eski tarihlerden bugüne kadar gelmiş değişik medeniyetlere ait kalıntılara rastlanır. Hititler Anadolu egemenliğine bu bölgeden başlamışlardır.

Bölgede bu uygarlık kalıntıları bitişik veya üst üste bulunmaktadır. Bir Hitit höyüğü yanında bir Frig, Roma, Bizans devri mezarı veya taban mozaikleri, diğer yanda Selçuklu Kervansarayına ait yıkıntı yerleri ve onun yanında Osmanlı eserlerine rastlamak mümkündür.

Çok sayıda tarih öncesi devrin en belirgin özelliğini taşıyan tabii ve yapma mağaralar mevcuttur. Yazılı tarih öncesi ve sonrası uygarlıkların kalıntıları, yapılan kazılarla gün ışığına çıkmakta ve Çorum bölgesinin uygarlık tarihinde eski bir medeniyet merkezi olduğunu göstermektedir.

Gezilecek Yerler

Yiyecek İçecek

Oteller

Gezi Rotası

[post_grid id=”3297″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap