Çorum Müzesi
  1. Anasayfa
  2. Çorum

Çorum Müzesi

0
Çorum Müzesi

13 Ekim 1968 yılında hizmete açılan Çorum Müzesi’nin çekirdeğini

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Arkeoloji ve etnografya yan yana

13 Ekim 1968 yılında hizmete açılan Çorum Müzesi’nin çekirdeğini Alacahöyük, Boğazköy, Ortaköy, Eskiyapar, Pazarlı, Kuşsaray ve Alişar Höyük buluntuları oluşturur. Müzede ayrıca etnografik eserler yer alır.

Müzenin koleksiyonu Hellenistik, Roma, Bizans, Hitit Frig, Kalkolitik ve Eski Tunç dönemlerini kapsar. Çorum yöresinin özelliklerini yansıtan halı ve kilimler, kadın giysileri, takı ve süs eşyalarıyla Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait silahlar, ahşap ve madeni eserler, el yazması dini kitaplardan oluşan etnografik bir koleksiyon da vardır.

Müze bahçesinde sergilenen, Hitit Dönemi’ne ait boğa tasvirli çeşme, Roma ve Bizans döneminden heykeller, mezar stelleri ve mil taşlarının yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait kitabe ve mezar taşları da ziyaretçilerin ilgisini çeken eserler arasındadır.

Müzekart Geçerlidir

Galeri

Video

Genel Bilgiler

4,6 Puan

1.258 Yorum

2 Kilometre

Gülabibey Mh. Cengiz Topel Cd. Merkez/Çorum

8 TL

Açık

08:30 – 17:00

 08:00 – 19:00

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir

Üye Girişi

Kayıt Ol

Biz Takip Edin

[post_grid id="3145"]

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir