1. Ana Sayfa
  2. Çanakkale
  3. Mecidiye Şehitliği

Mecidiye Şehitliği

Çanakkale Mecidiye Şehitliği

Kilit bahir’in 1 kilometre ilerisindedir. Yolun deniz kıyısındaki tarafında

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Kilit bahir’in 1 kilometre ilerisindedir. Yolun deniz kıyısındaki tarafında Seyit Onbaşı’nın heykeli, yolun diğer tarafında ise Mecidiye Tabyası Şehitliği ve Anıtı vardır.

Çanakkale deniz savaşlarının en yoğun ve en önemli günü olan 18 Mart günü müttefik donanmasının en önemli hedefi tabyalardır. Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı tabya olan Mecidiye Tabyası da 18 Mart günü isabet almış ve 16 nefer şehit olmuştur. Bu bombardımandan sağ olarak kurtulan Koca Seyit sağlam kalan topu, 276 kiloluk mermiyi Niğdeli Ali’nin de yardımıyla sırtında taşıyarak 3 kez ateşlemiş, üçüncü atışta Ocean zırhlısı dümen tertibatından vurmuştur.

Koca Seyit’e, savaşın kaderine tesir eden bu kahramanlığından dolayı onbaşılık rütbesi verilmiştir. Mecidiye tabya şehitliğinde Seyit Onbaşı’nın 18 Martta şehit olan vazife arkadaşları yatmaktadır. Şehitliğin anıtında ise Seyit Onbaşı kabartması vardır. Anıtın üzerinde ise şöyle yazmaktadır:

“18 Mart 1915 deniz savaşlarında buruda şehit olanlar Ispartalı Ali Çavuş, İvrindili İsmail oğlu Mehmet,Mustafa oğlu Süleyman ve 13 arkadaşı buruda yatar.”

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/fbA_kIG3ZcA

Genel Bilgiler

4,7 Puan

258 Yorum

3 Kilometre

Navigasyon

Kilidülbahir Köyü Eceabat/Çanakkale

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap