1. Ana Sayfa
  2. Çanakkale
  3. Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi ve Müzesi

Çanakkale Bigali Atatürk Evi ve Müzesi

Atatürk Evi ve Müzesi

Büyük Anafartalar köyünden çıkan yoldan 8 km sonra Bigalı köyüne

Çanakkale Bigali Atatürk Evi ve Müzesi
Çanakkale Bigali Atatürk Evi ve Müzesi 3
Çanakkale Bigali Atatürk Evi ve Müzesi 2

Tarihçe

Büyük Anafartalar köyünden çıkan yoldan 8 km sonra Bigalı köyüne varılıyor. Sofyada askeri ataşe iken çıkacak olan savaşta aktif olarak rol almak isteyen Mustafa Kemal genelkurmaya yazmış olduğu mektup sonucunda 19. tümen komutanlığına atanır. 5. ordu ihtiyat tümeninin komutanı olan Mustafa Kemal, 19. Tümeni Bigalı Köyü civarına yerleştirir. Kendisi de karargâh olarak şuan müze olarak kullanılan bu evi kullanır. 25 Nisan gününe kadar ( bir hafta) askerlerin talim terbiyesi ile meşgul olan Mustafa Kemal 25. Nisan günü çıkarmanın başlamasıyla tümeni ile savaşa katılır. Daha sonradan Anafartalar grup komutanlığına atanan Mustafa Kemal Ordu komutanı ile aralarında çıkan sorunlar nedeni ile savaşın bitimine yakın İstanbula döner. İstanbula gelen Mustafa Kemal Çanakkale gazisi Anafartalar kahramanı olarak anılmaya başlanır.       
Daha sonradan bu kahraman insan cumhuriyetin kurucusu olarak Türk Milletinin kalbinde ki yerini alacaktır. Aynı zamanda müze olarak kullanılan evde Atatürke ait olduğu sanılan eşyalar ve üniformalar sergilenmektedir.

Galeri
Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/fbA_kIG3ZcA

Genel Bilgiler

4,7

Puan

478

Yorum

15

Kilometre

Navigasyon

Bigali Mh.

Eceabat / Çanakkale

00

Ücret (TL)

Açık

09:00 – 17:30

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli


E-Posta


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap