1. Ana Sayfa
  2. Bursa
  3. Lefke Kapı

Lefke Kapı

Bursa Lefke Kapı

Kentin doğu ucunda yer alan kapı, İstanbul Kapısı ile büyük benzerlik gösterir.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Kentin doğu ucunda yer alan kapı, İstanbul Kapısı ile büyük benzerlik gösterir. Aynı tarihlerde yapılma olasılığı güçlü görülmekte, ancak her iki kapı için de kesin bir tarih belirlenememektedir. Büyük olasılıkla önceden avlu içinde iken Bizans devrinde eklenen yapılarla avlu kapatılmış ve bugün gördüğümüz koridor şeklinde yol olmuştur. Kente dışarıdan girişte iki silindirik kulenin arasında kalın mermer sütunların oluşturduğu üst silmesi ağaçtan olan dikdörtgen kapı yer alır. Kapı üzerindeki kemerin içi örülmüştür. Kapı ile kuleler arasında duvarlara birer stel parçası yerleştirilmiştir. Ayrıca kapının sol tarafında devşirme, yüksek kabartma görünümü veren bir friz vardır.

Üzerinde bulunan insan figürleri çok sıkışık olarak gösterilmiştir. Orta kapı kemeri üzerinde içte ve dışta birer yazıt vardır. İç tarafındakinde “Bu surları imparatorluk hanedanı ve İmparator Hadrianus adına ünlü İznik metropolü Cassius’un gözetimi ve denetiminde yaptırılmıştır. Dışarıdakinde ise “……..Senesinde imparatorluğa gönderilen paralar ile kent halkı bu yapıyı yaptırmıştır”. Kesme taşlardan üzeri tuğla kemerli bir geçit yer almakta olup, sağ tarafında moloz taş ve tuğla sıralarından bir kule vardır.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/bnN9-7YRqUA

Genel Bilgiler

4,4 Puan

5.258 Yorum

77 Kilometre

Navigasyon

Yeşil Cami Mh. İznik/Bursa

Ücretsiz

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap