1. Ana Sayfa
  2. Burdur
  3. Salda Gölü

Salda Gölü

featured

Tarihçe

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür.

Burdur Yeşilova İlçe Merkezine 4 km. uzaklıkta, Doğanbaba Köyü (1240m.), Salda (1180m.), Eşeler Dağı (2254m.) ve Kayadibi Taşı (1472m.) önünde teşekkül etmiştir.

Göller Bölgesi içindedir. Yüzölçümü yaklaşık 44 km2’dir. 185 metreye varan derinliği ile Türkiye’nin en derin gölüdür. Yer yer seyrelmiş karaçam ve meşe ormanlarının kapladığı kireçtaşı ve serpantin yamaçlarla çevrilidir. Kıyısında küçük alüvyal ovalar yer alır. Alan kısmen tuzlu göl ve etrafındaki dar kıyı şeridinden oluşur. Göl çevresinde plajlar bulunmaktadır. Gölün güney kıyılarında küçük, tuzlu sulak alanlar bulunur.

Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 60 km. batısında yer alır. Türkiye’nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınır. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın turizm amaçlı kullanımına imkan vermektedir.

Etrafında az sayıda yerleşim alanı bulunan göl kıyıları yöredeki en önemli turizm merkezi olarak kullanılmaktadır. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katar. Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır.

Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep olmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzuna, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Galeri

Genel Bilgiler

4,6 Puan

6.359 Yorum

77 Kilometre

Navigasyon

Salda Mh.  Yeşilova/Burdur

Ücretsiz

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Kısmi Gezebilir

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. 23 Haziran civarlarında gittik hava çok kapalıydı ve yağmur vardı ondan dolayı maldivler özelliğini yansıtmadı Araç Giriş ücreti 10 TL olmasına rağmen ücret ödemeden giriş yaptık bende Temmuz ve Ağustos aylarında gitmenizi öneririm.

  2. Süper manzara, sıfır aksiyon.

  3. Denizi,kıyıdaki kumu benzersiz ama işletme rezalet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir