1. Ana Sayfa
  2. Burdur
  3. İncir Han

İncir Han

Burdur İncir Han

İncirhan Kervansarayı, Gayrimenkul Eski Eserler

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Antalya’yı Eğridir üzerinden Konyaya bağlayan yolun 4. Menzilinde bulunur. Bucak ilçesinde, Antalya-Burdur yolunun 5 km batısında İncirdere köyündedir. Anadolu Selçuklu sultanlarından  Keykubat Bin Keyhusrev tarafından (1339-1340) yıllarında yaptırılmıştır. Avlusu ile birlikte dikdörtgen bir plana sahiptir. Avlu kısmı tamamen tahrip olmuş, kışlık bölümü çatı kısımlarından tahrip olmasına rağmen sağlam ve ayaktadır. Hanın, ilk bakışta dikkati çeken kısmı,  kışlık bölüme giren taç kapısıdır.

Büyük kesme taş bloklarla yapılmış beden duvarlarından, öne doğru çıkıntılı yapılan anıtsal taç kapının üst kısmında, içe doğru küçülen istiridye kabuğu formunda yuvarlak kemerli bir kapı nişi bulunur. Bu kapı nişi dış cepheden iki yalancı sütun üzerine oturtulmuştur. Basık kemerli giriş kapısının üzerinde dört satırlık kitabesi vardır. Kervansarayın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne aittir. 1993 ve 2000 yıllarında Burdur Müze Müdürlüğü sorumluluğunda Prof Dr. Rahmi Hüseyin ÜNAL tarafından avlu bölümünde kazı çalışması yapılmıştır.

İncirhan Kervansarayı, Gayrimenkul Eski Eserler Anıtsal Yüksek Kurulunun 10/07/1982 tarih ve A-3741 sayılı karırı ile Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiştir

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/lx0V0HFPqV4

Genel Bilgiler

4,0 Puan

105 Yorum

47 Kilometre

Navigasyon

Bucak / Burdur

Ücretsiz

Sorunuz

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Gezemez


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”2332″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap