Mutsuz Musun ?
  1. Anasayfa
  2. Psikoloji

Mutsuz Musun ?

2

Yazarın Kaleminden

Her insan gün içinde birçok olumsuz olaylarla, durumlarla karşı karşıya kalmakta. Stres dolu günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar geçirmekte. Bu kadar stresin içinde nasıl mutlu olayım diye düşünmekte!

Stres hayatımızı öyle bir kaplamış durumda ki, mutluluğu göremez olduk. Evde, işte, okulda, sokakta, alışverişte kısacası günümüzün her anında stres yaratacak durumları yaşayabiliyoruz. Karşılaştığımız durumda zihnimiz ve vücudumuz bir tepki verir ve bizi uyarır. Stres aslında budur. Herkes mutlaka stres yaratan bir durum ile karşı karşıya gelir, bu kaçınılmazdır. Tarihin ilk dönemlerinde bile karşılaşılan bir zorlukta, dövüş ya da kaç şeklinde tepki anlaşılmaktaydı, stres her dönem vardı.

Günümüzde ise aşırı stres yaşamımızı maalesef çok olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıksız beslenme, aşırı sigara ve alkol tüketimi, hava kirliliği, maddi problemler, eşimiz, sevgilimiz, patronumuz, çalışanımız ile yaşadığımız sorunlar, evlenme, boşanma gibi durumlar strese yol açabilmektedir. Bu da kişiliğimizi, davranışlarımızı, yaşam şeklimizi tamamen etkilemektedir. Bunların hepsi de mutsuzluk, hayattan memnun olmama durumuna yol açmakta.

Mutluluk nedir diye bir gün seminerimde sordum. Herkesin mutluluk ile ilgili cevapları farklı oldu. Kimi sevdiğinin yanında olmasını söylerken, kimi evinin, arabasının olmasını, maddi zorluk yaşamamasını söyledi. Ortak nokta ise şuydu: Çoğunluk hep sahip olduğu maddi, manevi şeyleri saydı.

Mutsuz olanlar var mı diye sorduğumda, el kaldıranlara mutsuz olma sebeplerini sordum. Buradaki cevaplarda aslında mutluyum diyenlerin tam tersiydi. Sevdiğinden ayrıldığından, borçlarının olmasından bahsettiler. O kadar yıldır çalıştım bir evim, arabam bile yok şeklinde cevap verdiler. Buradaki ortak nokta ise; hepsi sahip olmadıkları veya kaybettikleri durumları söylediler.

Şu an belki de bu yazıyı okurken birçok zorluk içerisindesinizdir. Çıkamıyor ve kendinizi yıpratıyor, üzülüyor olabilirsiniz. Bundan önce de mutlaka başka zorluklar yaşadınız, belki buna göre daha hafif belki de daha ağırı. Şimdi bir düşünün, o yaşadığınız zorlukların hepsi geride kalmadı mı?

Geçmez dediklerinizin hepsi geçti. Bittim dediğiniz zamanlar oldu ama siz hala hayata devam ediyorsunuz.

Bazı zamanlarda insan sadece yaşadığı o olumsuz duruma, soruna odaklanıyor ve aklına o problemden başka hiçbir şey gelmiyor. Sürekli ben ne yapacağım diye sorunun içine batıp kalıyor. Sadece o soruna odaklandığınızda çözüm yolunu oluşturmanız mümkün değildir. Olayın dışından bakabilmeli ve soruna göre değil, çözüme göre hareket etmelisiniz. Sorun üzerinde zihniniz takılı kaldığı sürece mutluluğu da görebilme şansınız kalmıyor.

En zor zamanlarınızı yaşıyorsanız mutluluğu nasıl göreceksiniz, ne ile mutlu olacaksınız? Böyle durumlarda insanın aklına sahip oldukları gelmiyor. Sürekli sorun yaşadığı veya kaybettiği şeyler aklına geliyor. Halbuki en kötü olarak adlandırdığınız dönemlerde bile sahip olduğunuz için şükredebileceğiniz, mutlu olabileceğiniz o kadar çok şey var ki!

Sağlıklıysanız, sevdikleriniz yanınızdaysa, sofranızda yemeğiniz varsa, sokakta değil de bir evde yaşayabiliyorsanız, iyi veya kötü bir işiniz varsa, bu yazıları okuyabiliyorsanız aslında çok şanslısınız. Bu örnekler daha da fazla artabilir.

Bazen söylemesi kolay ama değişmiyor dediğiniz durumlarda mutlaka vardır. Eğer kendiniz değiştiremiyorsanız ve artık o sorunlardan kurtulmak istiyorsanız, mutlaka profesyonel bir destek alarak çözüme ulaşmanızı öneririm.

Gerçekleştirdiğim bireysel seans ve terapilerde insanların çocukluğundan hatta anne karnından gelen olumsuz durumları ve akabinde mutsuzluğun oluştuğu durumlarla da fazlasıyla karşılaşıyorum. Böyle durumlarda kişi kendi aşamadığı için profesyonel destek kesinlikle gerekmekte.

Olumsuzu düşünerek çözüm bulamazsınız. Çözüm için o enerjiyi serbest bırakmanız gerekiyor. Önce mutlu bir ruh halini oluşturup, yaşadığınız zorluklardan çıkmak için harekete geçmelisiniz.

Mutlu olmadığınız zamanlar olacak, yorulacaksınız, düşeceksiniz, yara alacaksınız. Şunu daima hatırlayın bu günler geçecek ve güneş tekrar doğacak. Mutsuz, kötü bir halde olduğunuzda, silkelenip kendinize gelin ve bir çok insanın sizin yerinizde olmak için hayaller kurduğunu hatırlayın!

Mutluluğu seçmek sizin elinizde…

Yazarın Profili

Yazarın Yazı Sayfaları Psikoloji

Türkiye Turu

Gezilecek Yerler Restaurant Oteller  Gezi Haritası

Ruhsal Farkındalık Akademisi Kurucu Eğitmeni - Bilinçaltındaki sorunları değiştirmek için yolculuğa katılmaya hazır mısın?

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. aslında bunların hepsini içimizde yasamıyormuyuz biz kendimizi seversek herşey daha güzel olmazmı sizce de

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir