1. Ana Sayfa
  2. Artvin
  3. Borçka Karagöl gezi notlarım

Borçka Karagöl gezi notlarım

Dünya harikası bir yer diyebileceğimiz gizli cennet Borçka Karagöl nerede?, giriş ve kamp ücretleri, nasıl gidilir, Neler yapılır? gezi notlarımı paylaşayım sizlere.

borçka-karagöl-iskelesi

Dünya harikası bir yer diyebileceğimiz gizli cennet Borçka Karagöl nerede?, giriş ve kamp ücretleri, nasıl gidilir, Neler yapılır?

İşte benim gözümden Gizli Cennet Karagöl Artvin

Borçka Karagöl, Cennet Köşeler başlığında paylaştığım bu yer aslında gizli bir cennet. Türkiye’de gördüğüm en güzel yeşil bölgelerden  birisi. Etkileyici güzellikte bir bitki çeşitliliğiyle yeşilin her tonunu görebilirseniz. Milli park olarak koruma altına alınmış bu yer modern hayattan korunmuş. Yemyeşil orman dokusunun içindeki bir patikadan yürüyerek saklanmış bu cennete ulaşıyoruz. Karagöl’ü daha görmeden bile birçok yerde fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. Sonra o akıl almaz göl manzarasını görüyorsunuz. Ortamın sessizliğinin verdiği huzuru  gölün muhteşem manzarasını da görünce yanımdaki arkadaşıma “beni buraya gömün” dedim.

karagöl-borçka-artvin

Gizli Cennet Karagöl Artvin çevresinde kesinlikle yürüyüş yapın;

Ahşap minik iskelesine çıktığınızda çevresindeki dağların görüntüsünü suda seyrederken yüzlerce balık yanınıza geliyor. Ve az ileride sağ tarafta gölün suyunu aşağı vadiye taşıyan minik bir derenin sesini duyuyorsunuz.  Bu güzelliğinin ardındaki huzuru hissediyorsunuz. Ve göl çevresinde kısa bir yürüyüş ile oradan ayrılmak inanın çok zor geliyor.

 

karagöl borçka panaromik çekim

yürüyerek göl çevresinde dolaşabilirsiniz

 

Küçük bir araştırmayla biraz da Karagöl’ün özelliklerinden bahsedeyim sizlere…

Borçka Karagöl‘e ulaşmak için Borçka merkez’den çıkacağınız 25 km yol boyunca doğanın güzellikleri size eşlik ediyor. Sağ tarafınızda akan dere vadi boyunca sizi takip ediyor. Borçka Karagöl, Karadeniz’in Karçal dağlarının 3,5 km kuzeybatısında gizli kalmış cennetlerinden sadece bir tanesi.

 

borçka karagöl artvin göl manzarası

O kadar sessiz ve huzur verici ki! nefes aldığınızı hissediyorsunuz.

Karadeniz Bölgesi gezilecek yerler yayınlarıma bakabilirsiniz.

Karagöl Nasıl oluşmuş?

Artvin‘in Klaskur (Aralık) Köyü yakınlarında yer alan Borçka Karagöl, aslında bir heyelan gölü. 1900’lü yılların başında, Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile meydana gelmiş. 1450 m. rakımdaki Borçka Karagöl’ün en derin yeri 25 m  14 Ağustos 2002’de Bakanlar Kurulu tarafından Tabiat Parkı ilan edilen Borçka Karagöl 368 hektar, göl ve çevresi ise 5 hektar alana sahip.

 

borçka karagöl iskelesi

Borçka Karagöl iskelesi

Borçka Karagöl giriş ücretleri 2020:

Tabiat park sınırları içerisinde olduğu için girişler ücretli. Ama fiyatları oldukça makul.  Borçka Karagöl giriş ücretleri 2020 şu şekilde.

  • Otomobil giriş ücreti :15 tl.
  • Motorsikletler için 10 tl.
  • Minibüsler için 40 tl.

Borçka Karagöl Kamp ve Çadır ücretleri 2020 :

Bu doğa harikası yerde kamp yapmak önceki yıllarda ücretli idi. Hatta çadır kiralanıyordu. 2019 ve 2020 yılları için bu uygulama kaldırıldı. Borçka Karagöl Kamp ve Çadır ücretleri 2020 yılında ücretsiz. Yani Karagöl Milli Parklar giriş ücretini ödedikten sonra belirlenen alanlara çadırınızı kurabilirsiniz.

Borçka karagöl iskelesi turluyorum.net

Karagöl nerede, nasıl gidilir?

Artvin-Hopa yolu üzerinde. Artvin’e 30 km, Hopa’ya 36 km, olan Borçka’ya kendi aracınızla gidebileceğiniz Karadeniz turları ile de katılabilirsiniz. Artvin kent merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip ederek de ulaşabilirsiniz.

 

borçka karagl sapağı

 

akan deresi turluyorum.net

Gizli Cennet Karagöl’de Konaklama;

Gölün çevresinde çadır kurabileceğiniz yerler mevcut. İskelenin orada küçük de olsa kafe tarzı ahşap bir mekan var. Milli park olmasından dolayı otel, pansiyon gibi konaklamalar yol üstünde 8-10 km kadar geride kalıyor.

 

Borçka Kamp ve çadır

 

borçka gezilecek yerler

 

Karagöl’ün sessizliği ve huzurunu hissederken şunları da yapmalısınız.

-Göl çevresindeki parkurda yürüyüş yapabilirsiniz.

-Sandal kiralayıp göl üzerinde gezintiye çıkabilirsiniz.

-Vaktiniz varsa çadır kurun veya kiralayarak orada bir gün geçirin.

-Fotoğraf tutkunlarına çok zengin görüntüler olacağına garanti verebilirim.

Koruma altında olduğu için ahşap iskelesinin orada bir kafe var sadece bilginiz olsun.

Gizli cennet Karagöl Artvin Karadeniz’in incisi gibi. Koruma altına alındığından verdiği sessizlik ve huzur stres düşmanı gibi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezmeyi, fotoğraf çekmeyi, biraz uçarı kişiliğimle birleştirip ülkemizin cennet köşelerini gezmeye başladım. Son 5 yıldır ise; eski küçük bir arabayı mini karavana çevirip plansız, programsız, doğaçlama turluyorum. Maceracı ruhumuzun verdiği cesaretle, Adrenalin Doğa Sporlarını‘da özgürlüğümüze katıp, korkuyu heyecana çeviriyorum. Kamp kurarak veya arabada kalarak yaptığım yolculuklarla Türkiye’nin tüm bölgelerini gezdim. Doğa aşığı olarak çıktığım yolculuklarda Tarihi, Doğayı ve Kültürleri yaşayarak sizlerle paylaşıyorum. Sosyal medyadan da takip ederek paylaşımlarıma ortak olabilirsiniz.

Yorum Yap