1. Ana Sayfa
  2. Bilecik
  3. İnhisar Mağarası

İnhisar Mağarası

Bilecik İnhisar Mağarası

Mağaranın tam anlamıyla turizme açıldığı söyleyemesek de, meraklı gezginlerin sıkça uğradığı yerlerin başında geldiğini belirtebiliriz. İlçe merkezindeki İnkaya Tepesi’nin kuzey yamacında bulunan mağara 1,9 km uzaklıktadır.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Mağaranın tam anlamıyla turizme açıldığı söyleyemesek de, meraklı gezginlerin sıkça uğradığı yerlerin başında geldiğini belirtebiliriz. İlçe merkezindeki İnkaya Tepesi’nin kuzey yamacında bulunan mağara 1,9 km uzaklıktadır. Mağara, Sakarya Nehri’ne ve İnhisar’a tepeden bakmaktadır. 350 metre rakımı olan mağaranın MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) tarafından 2001 yılında haritası çıkarılmıştır.            Uzunluğu 170 m, derinliği ise yüzeyden yükselerek 40 m’ye kadar ulaşmaktadır. Mağaranın galerisinin tavan yüksekliği 3 ila 15 metre arasında, genişliği ise 5 ila 25 metre arasında değişmektedir.            Mağaranın içine girildiğinde binlerce yarasanın koloniler halinde yaşadığı görebilirsiniz. Mağaranın ağzının yanındaki ikinci giriş İnhisaraltı Mağarası olarak adlandırılmaktadır. Mağaranın devamı niteliğindeki bu ikinci galeri, Sakarya Nehri’nin ve mağarayı oluşturan yeraltı suyunun alçalmasıyla oluşmuş. Oluşumunu binlerce yılda tamamlayan bu değerli mağara maalesef kısmen tahrip edilmiştir. Yol Tarifi: Bilecik ili İnhisar ilçesinden Eskişehir ili Mihalgazi ilçesine giden yoldan yaklaşık 1 km gittikten sonra yolun sağından toprak yol ayrılır. Toprak yoldan araç ya da yaya olarak yaklaşık 500 m tepeye doğru çıktığınızda mağaraya ulaşırsınız.GPS kullananlar için 40° 02’32.02” kuzey – 30° 23’ 32.73” doğu.

Galeri

 

Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/W7KCEm-4vZI

Genel Bilgiler

4,2 Puan

392 Yorum

47 Kilometre

Gezi Haritası

İnhisar / Bilecik

Sorunuz

Kısmi Açık

Açık

Bebek/Engelli

Gezemez

Navigasyon İçin Tıklayınız

Booked.net +23 ° C +23° +14° Bilecik Pazar, 22

Pazartesi +31° +14°
Salı +29° +16°
Çarşamba +23° +16°
Perşembe +25° +17°
Cuma +21° +17°
Cumartesi +21° +14°

7 Günlük Hava Tahmini
[post_grid id=”90″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Bileciğe gelince muhakkak uğrayın