1. Ana Sayfa
  2. Bartın
  3. Bartın

Bartın

featured

192.389

10 C – 12 C

4 İlçe

2 Gün

 

Gezi Haritası

Tel Kırma, Çekicilik Sanatı, Gemi Maketi, El yapımı bebekler

Tarihçe

     Bartın, Karadeniz Bölgesi`nin batı bölümünde yer almaktadır. Bartın ve çevresine ilk yerleşenler hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber, yörenin ilk yerleşenlerinin yöreye M.Ö. 14. yüzyılda gelen Gaşkalar olduğu düşünülmektedir. Hitit İmparatorluğu`nun önemli bir güç haline gelmeye başlamasıyla beraber bölgedeki Gaşka hâkimiyeti sona ermiştir. Hitit İmparatorluğu`nun yıkılmasından sonra Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar yöreye hâkim olmuşlardır. Roma döneminde, Bartın`ın askeri ve ekonomik nedenlerden dolayı önem kazandığı bilinmektedir. Roma İmparatorluğu M.S. 395`te ikiye ayrıldığında yörenin Doğu Roma toprakları içerisinde kaldığı görülür. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliğinin sürdüğü, 13. yüzyılda Türklerin Anadolu`ya gelmesinden sonra Bartın ve çevresinin Candaroğulları Beyliği`nin hâkimiyetine girdiği bilinmektedir.

1395`te Yıldırım Bayezid, Bartın`ı Candaroğulları Beyliği`nden almakla beraber Amasra`da bulunan Ceneviz kolonisi tesirini sürdürmüş, Amasra 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir.

Bartın, 1924`te Zonguldak`ın ilçesi, 1991`de ise il olmuştur.

Gezilecek Yerler

Yiyecek İçecek

Oteller

Gezi Rotası

[post_grid id=”3238″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap