1. Ana Sayfa
  2. Bartın
  3. Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Bartın Amasra Müzesi

Şair-yazar Tahir Karaoğuz’un öncülüğünde Amasra’ya bir müze kurulması için uzun yıllar

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Şair-yazar Tahir Karaoğuz’un öncülüğünde Amasra’ya bir müze kurulması için uzun yıllar uğraşılmıştır. Nihayet 1955 yılında ilk müze kurularak, belediye binasında bir küçük salonda faaliyete geçmiştir.

Müze 1969’da eski ilkokul binasına taşınmıştır. Ancak Amasra’ya yeni bir müze yapılması ihtiyacı doğmuştur. İnşasına 1884’te Bolu Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından başlanan, ancak yarım kalan Bahriye Mektebi 1975 yılında Bakanlığımızca satın alınarak 1976’da tamamlanmıştır. 30.01.1982 tarihinde onarımı tamamlanarak ziyarete açılmıştır.

Müze tek katlı olup burada 2’si arkeolojik, 2’si etnografik olmak üzere, 4 teşhir salonu bulunmaktadır. Teşhir salonlarındaki eserlerin büyük bölümü Amasra ve yakın çevresinden derlenmiştir.,

Müze tadilat nedeniyle ziyarete kapalıdır.

Müzekart Geçerlidir 

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/cyC5v_8nCJ4

Genel Bilgiler

4,5 Puan

1.229 Yorum

21 Kilometre

Navigasyon

Kum Mh. Çamlık Sk.  Amasra/Bartın

5 TL

Açık

08:00 – 17:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”3145″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap