Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi
 1. Ana Sayfa
 2. Balıkesir

Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi

19

Balıkesir’in Edremit Güre Mahallesinde bulunan keyifle gezilecek olan galeri 

Balıkesir Sarıkız Kazdağı Entografya Galerisi (Ana Resim)

Yorum

     Uğur ve Murat Bostancıoğlu tarafından kurulan  Sarıkız  Kazdağı Etnografya Galerisi her daim kapılarını açık tutuyor, meraklı ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamak için.

     Balıkesir’in  Edremit ilçesi Güre Mahallesinde bulunan minik ama keyifle gezilecek olan galeri 14 Kasım 2015 tarihinde kurulmuştur.  Galeriyi gezdikçe sanki bir zaman yolculuğuna çıkıyor hissi yaşamamanız mümkün değil. Galeri  Pazartesi günleri  kapalı olup, diğer günlerde saat 10:00 ile  18:00 arasında ziyaretçilerini beklemektedir.

     Gezmek özgürlüktür diyerek çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere…

Müzekart Geçerlidir

Bu Bölgeyi silmeyiniz

2 Satırı (1000 karakter) Geçtiğiniz yazılarda kısa olarak buraya yazarak daha uzun yazılarınızı detaylı anlatıma yazmanızı rica ederiz. Deytalı anlatımda karakter sınırı yoktur

Detaylı anlatım vardır

     Uğur ve Murat Bostancıoğlu tarafından kurulan  Sarıkız  Kazdağı Etnografya Galerisi her daim kapılarını açık tutuyor, meraklı ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamak için.

     Balıkesir’in  Edremit ilçesi Güre Mahallesinde bulunan minik ama keyifle gezilecek olan galeri 14 Kasım 2015 tarihinde kurulmuştur.

     Galeriyi gezdikçe sanki bir zaman yolculuğuna çıkıyor hissi yaşamamanız mümkün değil.

     Müzede 1930’lu  yıllarda yapılan Zeytinyağı Pamuk Filtresi’ni görme imkanı bulduktan sonra , zeytinyağının zeytin ağacından   soframıza geliş sürecini anlatan mini videoyu izlemeyi sakın atlamayın.

     Galeriyi gezdikçe  Truva Antik Kentinin en ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılmış olan maketini, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kazdağının simgesi olan Sarıkız’ın,  27 Eylül  2013 tarihinde  aramızdan ayrılan sinema ve tiyatro oyuncusu Tuncel Kurtiz’in, Türk yazar ve şair olan Sabahattin  Ali’nin,  Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren olaylardan birinin kahramanı Seyit Onbaşı’nın balmumundan yapılan  heykellerini yakından görme imkanı yakalabilirsiniz.

     Galeride Türklerin  zaman içinde günlük yaşamında kullanmış olduğu yöresel kıyafetleri, eşyaları  görebilir, Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Nisan 1920  tarihli Meclis konuşmasının olduğu hologramı izleyebilir ayrıca Kaz  Dağları (İda Dağı) ve bölgenin zaman içerisindeki yaşadığı değişim ve gelişimi anlatan 8 dakikalık tanıtım videosunu keyifle izleyebilirsiniz. Son olarak galeriden ayrılırken  karşınıza çıkacak olan hediyelik eşya bölümüne de  bir uğramayı düşünün derim.

    Galeri  Pazartesi günleri  kapalı olup, diğer günlerde saat 10:00 ile  18:00 arasında ziyaretçilerini beklemektedir.

     Gezmek özgürlüktür diyerek çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere…

Müzekart Geçerlidir

Galeri

Video

Genel Bilgiler

4,5

Puan

2018

Ziyaret Yılı

5 TL

Ücret

30 Dk

Gezilebilir

Bebek/Engelli

Reklam Alanı

Web Tasarım Sitesi
Online Davetiye Sitesi
[sharethis-inline-buttons]
[post_grid id="14904"]

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (19)

 1. Güre de ziyaret edilmesi gereken yerlerden

 2. Korunması gereken güzellik

 3. Yazılarınız çok harika emeklerinize sağlık süpersinizzzzzzzzzzzzzzz :)

  • 4 sene önce

   Bu güzel yorumunuz için çok teşekkürler. Beğenmenize sevindim. Umarım daha iyi yazılarla karşınıza çıkarım. Sağlıcakla kalın görüşmek üzere. 🙂

  • 4 sene önce

   Çok teşekkürler.. 🙂

 4. Harika bir yermiş ilk defa duydum en yakın zamanda gideceğim

 5. Anlatım çok güzel olmus emeklerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir