1. Ana Sayfa
  2. Balıkesir
  3. Şahindere Kanyonu

Şahindere Kanyonu

featured

Tarihçe

Altınoluk bölgesinin hayat damarıdır. Kazdağları’ ndan cektiği temiz bol oksijen içeren havayı ovaya dağıtan, denizden aldığı iyotlu havayı da dağa cıkartarak adeta bir baca görevini üstlenen bölgeyi oksijen çadırına çeviren Altınoluk’ da ki doğa harikası bir kanyondur.

Altınoluk Şahin Deresi Kanyonu İsviçre Alpleri’ nin ardından, dünyanın en en çok oksijen üreten ikinci bölgesi olan Altınoluk’ da ki kanyon, yıllardır macera tutkunlarının, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ya da serinlemek için kanyonu tercih eden doğa severlerin gözde mekanlarından biri konumundadır.

Altınoluk Şahin Deresi Kanyonu Altınoluk’ un oksijen evidir aynı zamanda. Millî Park sınırları içerisinde ve koruma altındadır. İzinsiz giriş yapılamaz.

27 km. uzunluğundaki kanyonu dibinden boydan boya kat etmek mümkün değildir. Kanyon doğu ve batısında ortalama 600 m. yükseklikteki bir güzergâhtan gezilebilmektedir. Kanyonun açıklığı yaklaşık 700 m. bulunmaktadır.

Altınoluk içine girdiğinizde BİM’in karşısında Yapı Kredi Bankasının arasından sağa doğru girip düz devam edin. Herhangi bir yere sapmadan düz devam ettiğinizde ileride sola doğru Bent Otel, Şelale tabelasını göreceksiniz. Buraya girdiğinizde yaklaşık 2 km sonra sağda işletme girişini göreceksiniz. İçeride dere kenarında piknik yapmak için masalar bulunuyor.

Buradan kanyon boyunca 500 m. ilerlerseniz dinlenip yüzebileceğiniz asıl güzel yere gelebilirsiniz. Avcılar köyü’ nden gidilebilmektedir. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Kaynak : Kültür Portalı

Önerilen Yazı
Sepetçiler Kasrı
Önerilen Yazı
Yeni Cami Hünkar Kasrı

Galeri

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Kafa dinlenmek için mükemmel bir yer bu arada yüzmeden geri dönmeyin :)

  2. Sakin ve temiz yer arayanlar için öneririm

  3. 2 sene önce

    Dünyanın en çok oksijen üreten yeri bizim burada her zaman sizleride bekleriz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir