1. Ana Sayfa
 2. Balıkesir
 3. Rahmi Koç Müzesi Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Rahmi Koç Müzesi Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Eski adı Agios Yannis Kilisesi olan şapel, 1924 yılında yaşanan mübadele

Balıkesir RAHMİ KOÇ MÜZESİ SEVİM VE NECDET KENT KİTAPLIĞI aysenur korkut (anaresim)

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Yaşam seçimlerimizden oluşur, diyerek başlamak istiyorum yazıma. Bir gezi yazısında neden böyle bir başlangıç olur?

Çünkü gezmeyi, yeni yerler görüp, yeni duygular keşfetmeyi seviyorum. Hepimizin tatillerde görüp ne kadar güzelmiş diye iç geçirdiğimiz yerler zamanında başka başka insanlara ev sahipliği yapmış ve onlardan izler taşıyor, açıkçası gezdiğim yerlerde de beni en çok etkileyen bu.

Önerilen Yerler

Germiyan Köyü

Küçücük bir alana sığdırılmış ama sayfalarca yaşanmışlığı içinde tutan bir mekanda saatlerce durabilir ve düşünebilirim. İşte bunlardan birisi de Balıkesir Ayvalık Cunda’da bulunan Rahmi Koç Müzesi Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı.

     İlk bahçe kapısından içeri girdiğinizde size harika bir manzara hoşgeldin dercesine karşınızda beliriyor. Doğrusunu söylemek gerekirse manzara benim için olmazsa olmazlardan. Ulaşım olarak ara sokaklardan çıkmanız gerekebilir ama yol üzerinde bulunan tabelası sayesinde bulmak konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum.

     Giriş ücretsiz olup, şirin bahçesinde harika bir kafeteryası var. Kütüphaneyi doya doya gezip, o kitapların büyüsünden kaçabilirseniz muhakkak kafede oturup, manzaranın tadını çıkarın derim. Samimi olmam gerekirse benim için harika bir manzaranın yanında iyi demlenmiş çay da olunca bir çocuktan farkım kalmıyor diyebilirim.

     Müze pazartesi kapalı olup, hafta içi 09:30-17:00, hafta sonu da 09:30-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Panaroma Cafe ise hergün saat 09:30’tan itibaren açık. Eski adı Agios Yannis Kilisesi olan şapel, 1924 yılında yaşanan mübadele (zorunlu göç) nedeniyle zamanla tahrip olmuş olsa da rahmetli Rahmi Koç’un yaptırtmış olduğu restore ile yıllara meydan okuyorum dercesine sapasağlam ayakta.

Önerilen Yerler

Sarpıncık Deniz Feneri

     Şapelin batı tarafında olduğu söylenen ve manastıra un sağlayan değirmenden ise geriye pek birşey kalmamış. Yıllarca kullanılmayan kilise, Rahmi Koç’un girişimleri sayesinde 07/08/2007 tarihinde kitaplığa dönüştürülmüş.

     Emekli Büyükelçi olan Necdet Kent’in kitapları oğlu Muhtar Kent tarafından kitaplığa bağışlanmış ve kitaplığa ayrıca Necdet Kent’in eşi olan Sevim Kent’in de adı verilmiştir. Tarihin geçişlerine tekrar tanık olmak istiyorsanız bu mekan tam size göre derim.

     Gezmek özgürlüktür diyerek çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere

Önerilen Yerler

Rahmi Koç Müzesi Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

 Galeri

koNabH.jpg
koNSoh.jpg
koN50j.jpg
koNxK8.jpg
koNuLn.jpg
koNT5o.jpg
koNNg1.jpg
koNYDU.jpg
koNLQA.jpg

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (15)

 1. Avatar
  1 sene önce

  Harika paylasım olmus emeklerınıze sağlık

 2. Avatar
  1 sene önce

  Çok teşekkürler.. Böyle güzel geribildirimler aldıkça mutlu oluyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.. ☺️☺️🌠🌠

 3. Avatar

  Anlatım çok güzel …. yeni yazılarınızı beklıyoruz

  • Avatar
   1 sene önce

   Çok teşekkür ederim. Yakın zamanda yeni bir yazıyı hazırlıcam, umarım beğenirsiniz.

 4. Avatar
  1 sene önce

  emeklerinize sağlık çok güzel anlatım olmus