1. Ana Sayfa
 2. Aydın

Millet Örenyeri

DOĞA'NIN DENİZDEN KOPARDIĞI KENT : "MİLET"

Millet Örenyeri
+ - 3

Tıpkı Efes gibi, Milet de kuruluşunda bir liman kenti olmakla beraber, Büyük Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla liman dolduğu için bugün denizden içeride bulunur. Kent çok iyi düzenlenmiş ızgara planıyla tanınır. Kentte bulunan yapılar arasında en ilgi çekenler, 15:000 kişilik kapasiteli, onarımı sürmekte olan Roma çağı yapısı Tiyatro, M.S. 1. yüzyılda inşa edilen Roma Hamamları, ana dini merkez olan Delphinion, Kuzey Agora, MS 1. yüzyıla ait İonik Stoa, Capito hamamları, Gymnasium, 2. yüzyılda inşa edilen Bouleterion, 164×196 m. boyutlarındaki Güney Agora, MS 2. yüzyılda yapılan Faustina Hamamı’dır.

MÖ 38’de Roma imparatorlarının özel ilgisiyle özerkliğini elde eden ve İon şehirleri arasında metropol düzeyine ulaşan Milet, şehrin limanlarının yavaş yavaş alüvyonla dolması ve çevresinin bataklığa dönmeye başlamasıyla MS 3. yüzyıldan itibaren önemini yitirmeye başladı. Bataklıklar nedeniyle ortaya çıkan sıtma hastalığının da tehlikeli boyutlara ulaşmasıyla yavaş yavaş terk edildi.

Milet’te ilk kazılar 1899’da Th. Wiegand tarafından başlatıldı ve 1938’e kadar devam etti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar başlatılan çalışmalar halen kazı ve onarımlarla Alman uzmanlar tarafından sürdürülüyor. (www.muze.gov.tr)

****************************************************************************
(NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

kRRJX6.jpgkRRnJx.jpg

Fotoğrafların tamamını incelemek için lütfen 2. sayfamızı ziyaret ediniz
****************************************************************************

Yazar Hakkında

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Millet örenyeri hiç duymamıstım iyiki yazmısınız okuyup öğrendik ne kadar güzel paylaşımlar var tebrikler

  • 3 sene önce

   Mehmet bey;
   Didim tarafında da (Ege nin pek çok yerinde olduğu gibi)
   birbirine yskın lokasyonlarda çok güzel yerler var ..
   Didim de, Apollon Tapınağı – Milet Müzesi ve Milet Örenyeri nerdeyse 5 km lik bir mesafe içinde :)

   İnşallah fırsatınız olur da, ziyaret edersiniz oraları da ..

 2. Müsait olunca gitmek isterim ama ilk defa duydum bilmediğimiz ne kadar çok fazla yer var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.