1. Ana Sayfa
 2. Aydın
 3. Dünyanın 8.harikası Arapapıştı Kanyonu

Dünyanın 8.harikası Arapapıştı Kanyonu

Dünyanın 8.harikası olarak gösterilen Arapapıştı Kanyonu Türkiyede gizli kalmış cennetlerden biridir.

Aydın Arapapıştı Kanyonu Naysal anaresim (1)

Dünyanın 8.harikası olarak gösterilen Arapapıştı Kanyonu Türkiyede gizli kalmış cennetlerden biridir.

Aydın Bozdoğana bağlı olsada kanyonun bir tarafı Aydın, bir tarafı Denizli ve bir tarafı ise Muğla sınırlarındadır. Kanyon Bir rivayette bölgenin güzelliklerini gören Arapların şaşkınlıklarını, düştükleri hayreti anlatmak için Arap apıştı adı verildiği ifade ediliyor.

Bu hikayenin Pers ordusu versiyonu da var.  Aydın’da şaşkınlık ifadesi olarak apışmanın çok kullanılan sözcükler arasında olduğunu belirtenler de bulunuyor.

Tabii bu ne kadar doğru bilinmiyor. Kanyon her ne kadar Arapapıştı diye ün yapsa da İnceğiz Kanyonu olarak da biliniyor. Arap apıştı kanyonunun bir tabiat ve ekoloji cenneti olduğunu söyleyebilirim.

Bir çok türden bitki örtüsü ve kuş türü sahip olmasıyla ile birlikte M.Ö. 5. Yüzyılda Pers döneminden kalan ve sular altında kalan Kaya mezarları,Roma ve Bizans döneminden kalan mağaralar kanyonun zenginlikleri arasında.

Tarih ve doğanın birleştiği Arapapıştı Kanyonunda tekne turları yapılmaktadır. Ortalama 1,5- 2,5saat arasında yapacağınız tekne turu  sivil vatandaşa 40 TL, öğrencilere ise 30TL dir.

Detaylı Anlatım

Tekne turlarına katılmak isterseniz önceden rezervasyon yaptırmamız gerekmektedir. Yıl boyunca tekne turu olsa da kaptanımız kanyon gezisi sırasında ilkbahar döneminin su seviyesi açısından daha uygun olduğunu diğer dönemlerde ilkbahardaki kadar uzun süreli gezilmediğini söylemişti.

Kanyon 380 metre yüksekliğinde, 6 kilometre uzunluğu, 12 metre kanal genişliğinde olup; kaya mezarları ile muhteşem doğal güzellikleriyle , o bölgede yaşayan hayvanlar ve yerel bitki örtüsü ile dikkat çekiyor. Balıkçıl kuşlara, karabataklara ve keçilere tekne geziniz sırasında mutlaka rastlarsınız.

Dünyanın 8.harikası olarak aday olmasını gezisiniz sırasında göreceğiniz eşsiz manzaralaradan sonra anlayacaksınız.2.5saatlik gezinin sonunda iskelenin üst bölgesinde bulunan köylü pazarına uğrayıp orada anne gözlemesi yemiştim, tadı hala damadığımda. Pazarda el işliği takılar, yöresel ürünler, doğal zeytin ve kekik yağı bulabilirsiniz.

Yolunuzu Bu eşsiz kanyona düşürürseniz bu pazara uğramadan gitmeyin derim. Pazardan bir amcaya burada en güzel manzarayı nerde görürüm diye sorduğumda bana Seyir terasını tarif etmişti.Geldiğim bozdoğan yoluna geri dönüp yaklaşık 10km kadar gittikten sonra baraj kapaklarının bulunduğu santralın ordan kapıyı açarak karşıya geçeceğimi söyledi.

Baraj üzerinden geçerken fotoğraf çekmek yasaktı. Barajı geçtikten sonra maksimum 2 3km bozuk yoldan gittim. Burası için üzüldüğüm noktalardan biri buydu. Kanyona o kadar ziyaretçi akını varki ama yolunun burası berbattı. Yollarım dar ve virajlıydı. Seyir terasına aracımla tırmanırkenkendimi Gökova da hissetmiştim.

Yeşilin ve mavinin her tonunu gördüğümüz eşsiz manzaralarım kartpostal gibiydi. Seyir terası kanyonun en yüksek noktasında olup bir tarafı mavi suların manzarası bir tarafı da kanyonun yansımasıyla oluşan yeşil suların manzarasıydı. Bu eşsiz doğa harikası manzaralarıfotoğraflamamak elde değildi.

Kanyon civarında ne yenir ne içilir derseniz; aslında Aydın ve Ege mutfağı çok güçlü olsa da bu bölgede odaklanabileceğiniz bir lezzet yok. Mekan sayısı da çok kısıtlı. Seyir terasında kafeteryalar ve bungalov evler yeni yapılıyordu.

Belki bölge çok yeni turizme kazandırıldığı için bu eksikler de zamanla giderilecek diye düşünüyorum. Seyir terasından inerken Kemer Barajı Deniz Balıkçılık tesisine uğrayıp yayın balığı yemiştim. Manzarası,doğası ve yemekleri harika bir yer.

Fiyatları bu manzara ve tada göre çok uygun olup bir porsiyon yayın balığı, içeceğim ve salatama 35tl ödemiştim. Bu tesiste günümün tamamını geçirebilirdim fakat bölgede bulunan Afrodisias Antik kentini de görmek istememden dolayı yola koyuldum.Ege Bölgesi’nde efeler diyarı Aydin şehrine bağlı olan bu kanyonu mutlaka gezmeniz gerekmektedir.


 
kyx7nt.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. nazife aysal
  1 sene önce

  kesinlikle bahar aylarını tavsiye ederim bende 🙂

 2. Avatar

  Çok güzel bir yere benziyor gitmek gerekli

 3. Avatar

  Harika emeklerinize sağlık