1. Ana Sayfa
  2. Aydın

Apollon Tapınağı

Didim'in içinde sizi karşılayan tarihi zenginlik ...

Apollon Tapınağı
+ - 2

Didymaion, Miletus’a bağlı bir kehanet merkezi, kehanetin tanrısı Apollon’a adanan bir tapınak olarak bilinir. Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bu bağımsız yapısının tek başına olduğu sanılıyordu, ama son kazılarda Didyma’nın sadece bir kâhinin ikametgâhı değil, aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu da anlaşıldı.

Devasa boyutlarıyla büyük bir etkileyiciliğe sahip olan tapınak çeşitli dönemlerde aşamalı olarak inşa edildi ve hiçbir zaman tamamlanamadı. Arkaik tapınağın yapımına MÖ 6. yüzyılın ortalarında başlandığı düşünülür. Hellenistik tapınağın yapımına ise Büyük İskender’in Perslere karşı elde ettiği zaferden sonra girişildi. Ancak, kalıntılardan bu Hellenistik tapınağın yapımının tamamlanmadığı anlaşılıyor. (www.muze.gov.tr)

****************************************************************************

NOT : Yorumlarım; ziyaret ettiğim lokasyonla ilgili olarak mahallinde ve/veya daha sonra çeşitli kaynaklardan araştırarak edinebildiğim bilgilerdir. Herhangi bir politik/dini görüş içermemekte, eksikleriyle – hatalarıyla ve noksanlarıyla naçizane tarafımdan yapılmış derlemelerdir. Yanlış olduğu düşünülen bir husus tespit edildiği taktirde, yorum kısmında belirtilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılabilir.)

kRENvq.jpg
kRELYP.jpg

Fotoğrafların tamamını görmek için lütfen 2. sayfayı ziyaret ediniz

****************************************************************************

Yazar Hakkında

"Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp" bakış açısından yola çıkarak, geride bıraktığım yarım asırlık zamana inat; teknolojik kolaylıkların da yardımıyla bundan sonra gezip, gördüğüm yerleri kendi bakış açımla ve olanca acemiliğim ve amatörlüğümle fotoğraflayıp (ki bu da genellikle cep tlf larıyla olur) @muzedelisi instagram hesabımdan yaptığım paylaşımları, instagram daki limitlere takılmaksızın, özgürce www.hepgezelim.com sitesinin sunduğu imkandan da faydalanarak, diğer gezi merakları ile de paylaşmak, diğer üyelerin paylaşımlarından yeni yerler, bilmediğim rotalar ve mekanları öğrenebilmek için buradayım :)

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Yazı hatası olduğunu tahmin ediyorum ama yien incelerseniz memnun olurum. Apollan yazıp yazıda apollon yazmısınız hangisi doğru bizim bildiğimiz apollon tesekkurler

    • 3 sene önce

      İrem hanım, harf hatası olduğu doğrudur.
      Bilgilendirme için teşekkürler … Doğrusu, sizin de söylediğiniz ve metin içinde geçtiği gibi APOLLON’dur .. Editör arkadaşlar kısa sürede düzelteceklerdir ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.