1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

En renkli öğeleriyle Türk gelenekleri ve Türk halk kültürü ruhunu yansıtan

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

En renkli öğeleriyle Türk gelenekleri ve Türk halk kültürü ruhunu yansıtan Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, geleneksel Türk halk kültürü öğelerini belgelemek ve yeni kuşaklara tanıtmak hedefiyle Suna ve İnan Kıraç tarafından Eski Antalya’nın merkezi Kaleiçi’nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki binanın satın alınarak 1993-1995 yılları arasında restore edilmesinin ardından 18 Mayıs 1996 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müze, Geleneksel Antalya Evi ve Aya Yorgi Kilisesi olmak üzere iki binayı kapsamaktadır.

Müzenin ilk bölümünü 19. yüzyıla ait geleneksel Antalya evinin iki katlı bir örneği oluşturur. Bu kısımda Türk kültüründen geleneksel sahnelerin mizansenleri sergilenmektedir. Kaleiçi Müzesi’nin diğer sergileme alanı, Antalya Kaleiçi’nin anıtsal nitelikli kültür varlıklarından biri olan Aya Yorgi (Hagios Georgios) Kilisesi’dir. Bu kısımda Suna & İnan Kıraç koleksiyonuna ait Çanakkale seramikleri sergilenmektedir.

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/5yjkP1Vms1k

Genel Bilgiler

4,6 Puan

652 Yorum

850 metre

Navigasyon

Barbaros Mh. Kocatepe Sk. Kaleiçi / Muratpaşa/Antalya

5 TL

Çarşamba

09:00 – 18:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli 

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt Ol


Biz Takip Edin[post_grid id=”2332″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap