1. Ana Sayfa
  2. Antalya

Simena Antik Kent

Simena Antik Kent
0

Tarihçe

Kale Köyü eski Simena antik kenti üzerine kurulmuştur.

Bulunan yazıtlardan kentin tarihini M.Ö. IV. yüzyıla kadar indirebiliyoruz. Simena kalesi Orta Çağ’da kullanılmıştır.Orta Çağ surlarının oluşturduğu iç kalede, kalıntıları birkaç bloktan ibaret olan bir tapınak ile bu tapınakla irtibatlı bir stoada yer almıştır. Ayrıca yine kale içinde, doğal kayaya oyulmuş 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro yer alır ki bu, Lykia şehirleri içinde en küçük tiyatrodur.

Kaya mezarının üzerinde, düzgün bloklardan oluşan Roma Devri duvarı ve onun üzerinde de mazgalları ile geç devir suru vardır.Burada aynı anda üç ayrı devir görmek mümkündür. Kıyıda, harap durumdaki hamamın kitabesinde “Aperlai halkı ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus’a armağan edilmiştir” ibaresi bulunur. İkisi ev tipi mezar olmak üzere burada birçok mezar görülmektedir. Kulenin kuzeyinde kalan ev tipi mezarda Lykia dilinde yazıt dikkati çeker.

Kale’den Üçağız’a bakıldığında, buranın ne kadar emniyetli bir doğal liman olduğu görülür.

MÜZEKART GEÇERLİDİR

Galeri
Genel Bilgiler

4,5 Puan

100 Yorum

146 Kilometre

Navigasyon

Kale Köyü Demre Kaş Yolu Demre/Antalya

12 Ücret (TL)

Açık

08:00 – 18:00

08:00 – 19:00

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir Bebek/Engelli

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap