1. Ana Sayfa
  2. Antalya

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu
+ - 3

Tarihçe

Keçi çobanı tarafından 1988 yılında keşfedilmiş Fethiye’nin ve Kaş’ın doğal güzelliği Saklıkent Kanyonu. İçeride müşterilere hizmet verdiği bir restoranı bulunuyor. Saklıkent Kanyonu, 18 kilometrelik bir derinliğe sahip. Bu uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliği taşıyor.

16430 Dekar (15560 Dekar Antalya il sınırları içerisinde, 870 Dekar ı Muğla sınırları içerisindedir) 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Antalya 200 Km uzaklığı olmasına rağmen Muğla ya 167 Km uzaklıktadır.

Detaylı Anlatım

Keçi çobanı tarafından 1988 keşfedilmiş Fethiye’nin doğal güzelliği Saklıkent Kanyonu. İçeride müşterilere hizmet verdiği bir restoranı bulunuyor. Saklıkent Kanyonu, 18 kilometrelik bir derinliğe sahip. Bu uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliği taşıyor.

Saklıkent Kanyonu 18 kilometrelik bir derinliğe sahip olan ve yüksek kayaların arasında bulunan bir yer. Ortasından buz gibi akan bir akarsu geçer. Ayrıca içeride keşfedilen 16 adet mağara var. Bu mağaralar çok eski zamanlara dayanıyor. 3000 yıl öncesine kadar burada insanların yaşadığına dair bulgular edinilmiş. Bu mağaralara ulaşmak pek kolay değil. Düzayak yürüme mesafesinde değiller. Ancak dağların tepesinden aşağı doğru inildiğinde gidilebiliyor.

16430 Dekar (15560 Dekar Antalya il sınırları içerisinde, 870 Dekar ı Muğla sınırları içerisindedir) 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Milli Park alanı içinde herhangi bir yerleşim yeri bulunmamaktadır.

KAYNAK DEĞERLERİ

Jeolojik Yapı: Milli parkın ana kaynak değerlerini, 1000-1100 m. yükseklikte ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karstik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir.

FAUNA

Memeliler: Yaban domuzu, Tavşan, Sincap, Tilki, Sakar porsuk Milli Park içinde yaşayan memelilerden başlıcalarıdır.

Kuşlar: Şahin, Kızıl şahin, Güvencin, Keklik, Baştankara, Ördek, Saka, Arı kuşu, Su çulluğu, ibibik, Ağaçkakan, Tepeli Toygar, Serçe, Karga, Ala kargadır.

Sürüngenler: Kirpi Kaplumbağa, Yılan ve Kertenkele Milli Park içinde yaşayan sürüngenlerden başlıcalarıdır.

FLORA

Milli park alanında orman formasyonu kızılçam, karaçam ve sedirden meydana gelmektedir. Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamakların bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla maki, kızılçam, karaçam ve sedir şeklinde sıralanmaktadır.

Kanyon girişine yakın kesimlerde kızılçam yaygınlık gösterirken, özellikle milli parkın güneydoğu kesiminde 1000 m’ nin üzerindeki zonlarda karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğindeki sedirler etkileyici görüntüler oluşturur. Ayrıca Aktar Yaylası’nın güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin (Sıklamenlerin) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.

MEVCUT ARAZİ KULLANIM

Milli Park içinde otopark, tuvaletler, kır kahvesi, mescit, seyir terası, büfe, geleneksel satış üniteleri ve kanyon içinde yürüyüş platformları bulunmaktadır.

SAKLIKENT MİLLİ PARKI GÖRÜLECEK YERLER

Orman Ekosistemi, Saklıkent Kanyonu, Yürüyüş Rotaları, Günübirlik Kullanım Alanıdır.

SAKLIKENT MİLLİ PARKI’NDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

Kanyoning, Olta Balıkçılığı, Çadırlı Kampçılık, Zengin Bitki Örtüsü ve Jeolojik Yapı Gözlemi, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Oryantring, Bisiklet Sporu, Fotoğrafçılık İmkânı bulunmaktadır.

ULAŞIM

Milli Parkın Antalya merkezine uzaklığı 50 km. dir. Fethiye’ye 45 km mesafedeki Kayadibi Köyü yakınındaki Saklıkent’e özel araçlarla, Fethiye merkezden kalkan Saklıkent Dolmuşlarıyla ve ayrıca Saklıkent’e, güneyden Kalkan- Yeşilova yol ayrımından Palamut köyü yolu ile kuzeyden ise Kemer yolu ile ulaşılmaktadır.

Kaynak : Tarım ve Orman Bakanlığı

Galeri

Genel Bilgiler

4,8 Puan

22.200 Yorum

200 Kilometre

Yol Tarifi

Saklıkent Mevki Antalya / Muğla

7 TL Ücret

Gezi Haritası

Gezilemez Bebek/Engelli

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Çadır kampı mevcut cadiriniz varsa çadır başına 60 TL vermeniz yeterli oluyor.

  2. Çadır kampı mevcut cadiriniz varsa çadır başına 60 TL vermeniz yeterli oluyor.

  3. harıka bır yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.