1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Perge Örenyeri

Perge Örenyeri

Antalya Perge Örenyeri

Perge Antik Kenti’ne girdiğinizde, sizi Kocabelen Tepesi’nin güney eteklerine inşa edilmiş Yunan-Roma tipi tiyatro karşılar.

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Görkemli kapılı mermer kent

Perge Antik Kenti’ne girdiğinizde, sizi Kocabelen Tepesi’nin güney eteklerine inşa edilmiş Yunan-Roma tipi tiyatro karşılar. Tiyatrodan şehre giden asfalt yolun sağında eski çağlardan günümüze kalan en iyi korunmuş stadyumlardan biri vardır. Şehir surlarının dışında kalan dikkate değer bir başka kalıntı da Bithynia Valisi Plancius Verus’un kızı Plancia Magna’nın lahdidir. İçerideki avlunun kuzey ucunda Perge’nin en görkemli yapısı olan Hellenistik giriş kapısı vardır.

Sanatçılar tarafından mermer bir kente dönüştürülen Perge, modern şehir planlamacılarını kıskandıracak kusursuz şehir planıyla gerçekten muhteşemdi. Şehrin görkeminin tam olarak anlaşılabilmesi için Antalya Müzesi’nin ziyaret edilip Perge’den çıkarılıp burada sergilenen yüzlerce heykelin de görülmesi gerekir. Pamphylia’nın önde gelen şehirlerinden biri olan Perge, Kestros (Aksu) Nehri’nin 4 kilometre batısında iki tepe arasındaki geniş bir ovanın üzerinde kurulmuştur. Perge’de kutsal sayılan tanrı ve tanrıçalar arasında Artemis’in önemli bir yeri vardır.

Perge’nin yetiştirdiği ünlü kişiler arasında Fizikçi Asklepiades’den, felsefeci Varus’tan ve matematikçi Apollonios’tan söz edilebilir. Kentteki kazı çalışmaları Türk arkeologlar tarafından 1946’dan beri devam etmektedir.

 Fotoğraflarını bizimle paylaşan ecesendogan üyemize teşekkürlerimizi sunarız.

 

GaleriVideo

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/5yjkP1Vms1k

Genel Bilgiler

4,7 Puan

2.153 Yorum

20 Kilometre

Navigasyon

Barbaros Mh. Atatürk Cd.  Aksu/Antalya

25 TL

Açık

08:00 – 17:00 

08:00 – 19:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt OlBooked +31 ° C +31° +18° Antalya Pazar, 29

Pazartesi +30° +17°
Salı +29° +19°
Çarşamba +28° +19°
Perşembe +32° +21°
Cuma +32° +19°
Cumartesi +30° +21°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin

[post_grid id=”2332″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Çok geniş bir araziye yayılmış.
    Perge Antik Kenti, Antalya şehir merkezine sadece 18 km uzaklıkta