1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi'nin sahibi yazar Sunay Akın’ın da danışman olarak katıldı. Müze, 23 Nisan 2011'de Antalya Kaleiçi'nde gerçekleştirilen törenle açıldı

Tarihçe

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Eylül 2010’da başlayan oyuncak müzesi çalışmalarına

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin sahibi yazar Sunay Akın’ın da danışman olarak katıldı. Müze, 23 Nisan 2011’de Antalya Kaleiçi’nde gerçekleştirilen törenle açıldı.

Müze İstanbul ve İzmir’den sonra Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi konumundadır.

Detaylı Tarihçe

Mutlu Oyunlar Mutlu Çocuklar

Araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete giren Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin antika oyuncağın sergilendiği masalsı bir dünyanın kapılarını misafirlerine açıyor. Türkiye’nin ilk oyuncak Müzesi İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri.

Antalya Kaleiçi’nde yer alan müze, İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi olma unvanına sahip. 1860’lardan 1980’lere dek antika değeri taşıyan 3 bine yakın oyuncağı içeresinde bulunduran müzede yerli ve yabancı üretim pek çok oyuncak sergileniyor.

Antalya gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir müze. Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra, oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin yer aldığı müzede bebek evlerinin de ender bulunan örneklerini görmek mümkün.

Antalya gezilecek yerler listesindeki tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda, adını bahçesindeki üç palmiyeden alan handa açılan müzeye ilk girdiğinizde sizi, kâğıttan bir gemi selamlıyor. Antalya Oyuncak Müzesi’nin de sembolü olan bu kâğıt gemi tarihi liman ile örtüşmesi, medeniyetin, kültürün denizden gelmesi adına da ayrı bir öneme sahip.

Tasarım ve dekorasyonu sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından yapılmış olan Antalya Oyuncak Müzesi’nde, sevilen çizgi film karakterlerinin heykellerinden Micky Mouse, Red Kit, Şirinler, Keloğlan, Kül Kedisi ve balkabağı arabası, Nasreddin Hoca ve eşeği, Şirinler, Keloğlan, Temel Reis ziyaretçilerini gezi boyunca yalnız bırakmıyor.

Antalya Belediyesi

Detaylı Bilgiler

Adres

Selçuk / Muratpaşa /Antalya

Giriş Ücreti

Ücretsiz

2020 Yılında gezilmesi için HES Kodu istenmektedir.

Müzekart Geçerli değil

Otopark

Ücretli Özel

Bebek / Engelli Arabası

Gezebilir

Ziyaret Saatleri

09:00 – 18:00

Tatil Günü

Pazartesi

Galeri

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap