1. Ana Sayfa
  2. Antalya

Olympos Örenyeri

Olympos Örenyeri
+ - 10

Olympos Örenyeri

Kumsaldan da görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe kentin akropolüdür

Tarihçe

Sönmeyen ateşin kenti

Olympos, içinden geçtiği dereciğin iki yanına yayılır. Kumsaldan da görülen ve mezarların üzerinde bulunan yüksek tepe kentin akropolüdür. Üzerindeki yapı kalıntıları ise Ortaçağ’da bir kale şekline sokulan surlara aittir. Irmak, kenarlarına yapılan poligonal teknikteki duvarlarla kanal haline sokuldu, bugün de izleri görülen köprüyle iki yaka birleştirildi.

Olympos Örenyeri’nde klasik Roma dönemi tiyatro yapısı, bazilika ve hamam yapısı görülebilir.

Müzekart geçerlidir.

Fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı aybengiderim , sebnemkos üyemize teşekkürlerimizi sunarız. (Üyelerimizin Fotoğraf Paylaşımı 07/03/2019 tarihinde başlamıştır)

Detaylı Anlatım

Olympos, Lykia Birliği’nin önde gelen antik kentlerinden biriydi. Helenistik Dönem’de kurulmuş olan kent, MÖ 1. yüzyılda korsanların yerleştiği bir yer haline gelmişti. MÖ 78’de Roma komutanı Servilius İsaurieus Olympos’u korsanlardan temizleyerek Roma topraklarına kattı. Kent, Roma Dönemi’nde hemen yakınındaki tabii gazların sürekli olarak kendi kendine yandığı Çıralı’daki demirci tanrı Hephaistos kültüyle büyük bir ün kazandı.

Önemli bir liman kenti Olympos’un kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte M.Ö. 167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçmekte ve Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biridir. Birlik’te Likya’nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir.

Antalya Müzesince yürütülen kazılarla gün ışığına çıkarılmış olan kalıntılar arasında en ilginci “Kaptan Eudomus’un Lahdi”dir. Nehir ağzının hemen yanında yer alan lahit, hem şiirsel ithaf yazıtında kaptanın adını vermesi hem de uzun kenarındaki gemi kabartmasında gemisinin şeklini vermesi açısından dikkat çekicidir.

Kaynak : Kültür ve Turizm Bakanlığı

Galeri


Video

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/5yjkP1Vms1k

Genel Bilgiler

4,5

Puan

2.852

Yorum

26

Kilometre

Yol Tarifi

Yazır Mh.

Kumluca / Antalya

20 TL

Ücret

Açık

08:00 – 16:30

08:30 – 19:00

Gezi Haritası

Kısmi Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

Radyo Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”2332″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (10)

  1. 4 sene önce

    Burası ile fazla ilgilenilmemiş, belki toprak altında daha birçok eser bulunabilir.

  2. Karmakarışık bir yapıya sahip gezilmek istenirse çok vakir alır düzensiz ve çok kalabalık ama yüzmek güzel

  3. Çok bi beklentiniz olmasın tarihi yer görme açīsından.denizi ve plajı cok güzeldi..tarih ve mitoloji sever biri olarak büyülenmemek elde deil tabi o denizde yüzerken

  4. Antik bir liman kenti olympostan cirali plajına geçiş de mevcut. Muhakkak uğrayınız

  5. Deniz’i bir harika Fazla kalamadım muhakkak kamp yapmak veya burada konaklamak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.