1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Kekova Adası

Kekova Adası

Akdeniz'in nerdeyse en çok turist  çeken yerlerinden olan Kekova adası turkuaz rengi denizi ile Akdeniz'in en temiz yerlerinden  bu arada . . .

Antalya Kekova Adası aysenurkorkut

Tatilin baya baya artık gözümüze girdiği bu sımsıcak günlerde gezi rotanıza eklemekten pişman olmayacağınız harika  bir yerden bahsetmek istiyorum sizlere.

Kekova Adası (Likya dilinde Dolichiste) Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında , Kaleköy ve Üçağız açıklarında bulunan şirin bir ada.

Akdeniz’in nerdeyse en çok turist  çeken yerlerinden olan Kekova adası turkuaz rengi denizi ile Akdeniz’in en temiz yerlerinden  bu arada. 

Kekova adasına gitmek için ulaşım oldukça kolay.

Demre ve Kaş’tan kalkan teknelerle hem birbirinden güzel koyları gezebilir hem de batık şehrin kalıntılarını görebilirsiniz.

Detaylı Anlatım

Deniz seviyesinin antiçağdan günümüze kadar git gide yükselmesi nedeniyle birçok tarihi eser sular altında kalmış malesef, ayrıca tarihi eser kaçakçılığı nedeniyle  o bölgede dalış yapmanın yasak olduğunu söylemişti tur rehberimiz, ancak teknelerin cam bölmesi sayesinde sular  altında kalan bu yapıları az da olsa görmemiz mümkün.

Akdeniz’in  Türkiye’ye ait  olan en büyük adası olan Kekova ve  çevresinde arkeolojik, doğal koruma alanları “Kekova Sit Alanı ” olarak adlandırılmıştır.

Kekova adasına bağlı olan Tersane Koyu  hem yüzmek için ideal olup, hem de Bizans dönemine ait kalıntıların en yoğun olduğu alanlardandır.

Akdeniz bitki örtüsünün  hakim olduğu bölgede iklim tipine uygun maki ve  yer yer  çam ağaçlarıyla kaplı olup, her zaman yeşildir. Bölgeye  has tarımsal faaliyetler turfandacılık, zeytincilik ve hububat ekimidir. Balıkçılık ise en başta gelen geçim kaynağıdır.

Uzun yıllar Likya Uygarlığının daha sonra da Roma İmparatorluğunun etkisinde kalan yörede küçük yerleşimler vardır. Üçağız ve Kale köyleri günümüzde yer alan yerleşimlerdir. Ayrıca Likya yazısı ile yazılmış kitabeli mezarlar,  kıyıda su içinde yer alan Likya tipi lahitler, kaya mezarları, su sarnıçları ile zengin bir mirasa sahiptir.

Bu harika adayı size ne kadar anlatsam yetersiz kalır, çünkü gördükleriniz karşısında hayran kalmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Gezmek özgürlüktür diye çıktığımız bu yolda başka yazılarda görüşmek üzere…


Destek Otomasyon

kWp1Ge.jpg

Galeri Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezgin ve amatör bir gezi yazarı.. Araştırmayı, öğrenmeyi ve hayatı tüm zorluklarına rağmen dolu dolu yaşamayı seven bir ruhun sahibi.

Yorum Yap

Yorumlar (8)

  1. aysenurkorkut_avatar

    Yazınız cok guzel olmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir