1. Ana Sayfa
  2. Antalya

Kaş Plaj ve Koyları

Kaş Plaj ve Koyları
+ - 2

Kaş Plaj ve Koyları

Antalya ilinin en batı bölümünde bulunan

Tarihçe

     Antalya ilinin en batı bölümünde bulunan sanayileşmemiş harika bir ilçedir içinde birden çok koy, plaj, kanyon vb barındırmaktadır. Fethiye Ölüdenize yakın olması Antalya Muğla arasındaki mola verilecek yerlerdendir. 

     Gezilecek bazı yerlerden bazıları Kaputaş Plajı , Antiphellos Antik Kenti , Kekova , Kalkan , Xanthos Antik Kenti , Demre , Patara Plajı , Saklıkent Kanyonu , Kaleköy (Simena) vb. yerleri gezebilirsiniz.

Fotoğrafları bizimle paylaştığından dolayı hayalettigimiznevarsa , muecelaa , melisustunnn üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Detaylı Tarihçe

     Antik kent, Roma Dönemi’nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde Arap akınlarına uğramıştır. Türkler XII. yüzyılın daha ilk yarısında yörenin önlerine kadar gelmişler yörede etkili olmaya başlamışlardır. 1148 yılındaki II. Haçlı seferi yazarları Türklerin şehrin yakınlarına kadar geldiklerini halkın bu sebeple verimli tarlaları ekemediklerini yazmışlardır. Türkler 1176 savaşından sonra Diyarı Rum-a kesin olarak yerleşme azminde olduklarını göstermişlerdir.

     II. Kılıçaslan 1182 yılında Antalya’yı kuşatmış fakat şehri alamamıştır. III. Kılıçaslan zamanında yeniden denizlere açılma hareketi başlamıştır. Bunun en önemli ispatı 1205 yılında Sparta yöresinin fethidir. Burada adı geçen Spartanın şimdiki Isparta veya Antalya’nın batısındaki Patara olduğu söylenir. Daha sonra Kaş ve çevresi Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almıştır.

     Anadolu Selçuklu Devleti’nin zayıfladığı sıralarda XIII. Yüzyılın sonu XIV. Yüzyılın başlarında bu bölge Hamidoğullarının Antalya şubesinin yani Tekeoğullarının eline geçmiştir. Tekeoğulları döneminde bu bölgede imar ve kültürel faaliyetler Selçuklu dönemine göre artış göstermiştir. Tekeoğulları döneminde Antalya ve çevresi bir süre Kıbrıs Krallığının eline geçse de Mehmet Bey (Teke Bey) burayı tekrar almayı başarmıştır.

     Bu bölge Osmanlı Devletinin eline Yıldırım Beyazıt zamanında geçmiştir. Zaman zaman Karamanoğulları ve bazı Avrupalı devletlerin saldırılarına uğramış olsa da Anadolu eyaletine bağlanmış ve bu durumunu sonraki dönemlerde de devam ettirmiştir.

Kaynak : Kaş Belediyesi

GaleriVideo

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://www.youtube.com/watch?v=5yjkP1Vms1k&t=2s

Genel Bilgiler

4,9

Puan

854.200

Yorum

187

Kilometre

Yol Tarifi

Kaş

Antalya

0 TL

Ücret

Açık

Açık

Gezi Haritası

Gezilebilir

Bebek/Engelli


Reklam Alanı


Web Tasarım Sitesi

Davetiye Sitesi

[sharethis-inline-buttons][post_grid id=”2332″]

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Kaş belediye halk plajı Giriş ücreti yok.Suyu pırıl pırıl, geniş ve nezih bir plaj

  2. Harika :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.