1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi

featured

Kepez İlçe sınırları içerisinde, Varsak Mahallesi (Beldesi)’nde bulunmaktadır. Düden Şelalesi çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi

[sharethis-inline-buttons]

Tarihçe

Kepez İlçe sınırları içerisinde, Varsak Mahallesi (Beldesi)’nde bulunmaktadır. Düden Şelalesi çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Aynı zamanda halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır. 

Eski Antalya-Burdur yolunun 28. km’sinde, Kırkgözler’in 30. km’sinde Pınarbaşı adında iki büyük karstik kaynak çıkmaktadır. Suyu bol bu iki nehir, kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur. Bıyıklı Düdeni’nde kaybolan su, 14 km kadar yerin altında gittikten sonra Varsak çöküntüsünün bir ucundan çıkar, çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucundan tekrar batar. 

Varsak’ta kaybolan su iki kilometre kadar yeraltı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. Yüzeyden hiç su akmadığı günlerde bile Düdenbaşı Şelalesi’nin altından saniyede en az 10 metreküp su, yüzeye çıkar. Bu suyun maksimum debisi 94 metreküp, ortalaması ise saniyede 15-16 metreküptür. 

Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan su, Kepez hidroelektrik santralından gelen sudur. Düdenbaşı’ndan sonra Koyunlar regülatöründe, iki ana kanala ayrılan Düden Çayı, 9 km sonra Antalya’nın doğusunda 40 m yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür.

 Fotoğraflarını bizimle paylaşan  eminetorun , tyrtkuran üyemize teşekkürlerimizi sunarız.

GaleriVideo

https://youtu.be/38Jcrdctx28https://youtu.be/5yjkP1Vms1k

Genel Bilgiler

4,7 Puan

15.852 Yorum

10 Kilometre

Navigasyon

Şelale Mh. 21 Cd.  Kepez/Antalya

3 TL

Açık

Açık

Gezi Haritası

Bebek/Engelli

Kısmi Gezebilir


Üye Girişi


Kayıt OlBooked +31 ° C +31° +18° Antalya Pazar, 29

Pazartesi +30° +17°
Salı +29° +19°
Çarşamba +28° +19°
Perşembe +32° +21°
Cuma +32° +19°
Cumartesi +30° +21°

7 Günlük Hava Tahmini

Bizi Takip Edin

[post_grid id=”2332″]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap