1. Ana Sayfa
  2. Antalya

Antalya Dokuma Park

Kepez Belediyesi 238 bin metrekarelik alandaki yeşil alanları, kafeterya ve spor alanlarından oluşan ilk etabı 30 Aralık 2015 günü halkın kullanımına kazandırdı.

Antalya Dokuma Park
+ - 0

Tarihçe

Dönemin belediye başkanı tarafından da 49 yıllığına yabancı bir şirkete tahsis edildi. Kent nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve artan işsizliğe çözüm olması amacıyla kurulan Cumhuriyet döneminin en önemli sanayi kuruluşu Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası işte o zaman kaderine terk edildi.

2009 Yerel Seçimlerinde Kepez Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Av. Hakan Tütüncü ise tarihe tanıklık etmiş alanın vatandaşlara ait olduğunu ve asıl sahiplerine kazandırılması gerektiği fikriyle yola çıkarak, yasal yollara başvurdu.

Ortak Akıl Komisyonu’nun aldığı kararlar doğrultusunda Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın geleceği şekillendirilirken, fabrikanın adı ise DOKUMAPARK olarak değiştirildi.

Kepez Belediyesi, tarihe tanıklık etmiş fabrika yapılarının doğal yapısını bozmadan ve fabrika bahçesindeki bir tek ağacı dahi kesmeden dönüşüm çalışmalarını gerçekleştirdi.

Kepez Belediyesi 238 bin metrekarelik alandaki yeşil alanları, kafeterya ve spor alanlarından oluşan ilk etabı 30 Aralık 2015 günü halkın kullanımına kazandırdı.

Kepez Belediyesi, DOKUMAPARK’ı halkın kullanımına kazandırmakla da yetinmedi ve bölgeyi müzeler kenti haline getirdi.

Kaderine terk edilen fabrika alanı şimdi ise DOKUMAPARK adıyla Antalya’nın cazibe merkezi oldu.

Detaylı Tarihçe

 

Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın temeli 1950’li yıllarda dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes tarafından atıldı. Fabrika, kent nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve bununla beraber artan işsizliğe çözüm olması amacıyla kuruldu. Antalya’da üretilen ve beyaz altın olarak anılan pamuğun hızlı bir şekilde işlenebilmesi de fabrikanın kuruluş amaçları arasında yer aldı. 1950’li yıllarda kurulan fabrikanın, müteşebbis heyeti 700 girişimciden oluşmaktaydı.

Kısa sürede 6 milyon TL. sermaye toplamayı başaran Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası, Cumhuriyet sanayileşmesinin Akdeniz Bölgesi’ndeki en önemli temsilcileri arasında yer aldı. Fabrika açıldığı yıl 1.650 ton pamuk kullanarak, 1.350 ton iplik üretmekte, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO güçlerinin üniformaları da gece gündüz çalışan Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın işçilerinin elinden çıkmaktaydı.

Kesintisiz üretim yapılan fabrika, yıllarca binlerce ailenin geçim kapısı oldu. Üretimin kesintisiz olması nedeniyle sürekli bir yaşantıya ev sahipliği yapan fabrikada, müdür lojmanı,6 tane personel lojmanı, nizami giriş binası, fabrika işletme alanları ve işletme binası, idari bina, 2 ambar, kazan dairesi, itfaiye binası, trafo binası, marangozhane, inşaat atölyeleri, kimya deposu şeklinde ardı ardına yapılar yer aldı.

Sosyalleşme ve rekreasyon mekanları olarak işçi ve memur yemekhanesi, kantin, kreş, misafirhane, revir, eğitim ve spor binası, çocuk oyun alanları da o dönemde fabrika çalışanlarına hitap etti. Kısa sürede 6 milyon TL. sermaye toplayan, ancak yatırımın yüzde 10’unu dahi karşılayamayan Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın üretimi ise zarar ettiği gerekçesiyle 13 Ocak 2003 yılında durduruldu. Ve bir süre sonra özelleştirme İdaresi tarafından satılığa çıkarılan ve 500 dönümlük arazi büyüklüğü nedeniyle alıcı bulunamayan fabrika arazisinin hisseleri Kepez Belediyesi’ne devredildi.

Dönemin belediye başkanı tarafından da 49 yıllığına yabancı bir şirkete tahsis edildi. Kent nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve artan işsizliğe çözüm olması amacıyla kurulan Cumhuriyet döneminin en önemli sanayi kuruluşu Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası işte o zaman kaderine terk edildi. 2009 Yerel Seçimlerinde Kepez Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Av. Hakan Tütüncü ise tarihe tanıklık etmiş alanın vatandaşlara ait olduğunu ve asıl sahiplerine kazandırılması gerektiği fikriyle yola çıkarak, yasal yollara başvurdu.

Kepez Belediyesi’nin açtığı üst kullanım hakkı iptal davaları ile tahsis işlemi iptal edilerek, kentin en önemli sahipleri olan Antalyalıların kullanımına kazandırıldı. Kepez Belediyesi, tarihe tanıklık etmiş fabrikanın gelecek kararını da Antalyalılarla birlikte aldı. Sivil Toplum Kuruluşları(STK), Meslek Odaları ve siyasi parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu ‘Ortak Akıl Komisyonu’ kuruldu.

Ortak Akıl Komisyonu’nun aldığı kararlar doğrultusunda Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın geleceği şekillendirilirken, fabrikanın adı ise DOKUMAPARK olarak değiştirildi. Kepez Belediyesi, tarihe tanıklık etmiş fabrika yapılarının doğal yapısını bozmadan ve fabrika bahçesindeki bir tek ağacı dahi kesmeden dönüşüm çalışmalarını gerçekleştirdi.

Kepez Belediyesi 238 bin metrekarelik alandaki yeşil alanları, kafeterya ve spor alanlarından oluşan ilk etabı 30 Aralık 2015 günü halkın kullanımına kazandırdı. Kepez Belediyesi, DOKUMAPARK’ı halkın kullanımına kazandırmakla da yetinmedi ve bölgeyi müzeler kenti haline getirdi.

Kaderine terk edilen fabrika alanı şimdi ise DOKUMAPARK adıyla Antalya’nın cazibe merkezi oldu.

 

Bölümler

Anadolu Oyuncak Müzesi

Anadolu Oyuncak Müzesi’nde 15 salonda, 15 ayrı temada ve 13 bin 800 oyuncak sergileniyor. Okul sınıfından masal odasına, esnaf sokağından kaleiçi sokağına, arabalardan bebeklere kadar binlerce oyuncağı barındıran oyuncakların dünyası Anadolu Oyuncak tarihine de ışık tutuyor.

Bir Zamanlar Antalya Müzesi

Özgün bir hikayeye sahip Eski Dokuma Fabrikası, müzelerin kurulacağı en özel mekanların başında geliyor. Antalya ve Dokuma Fabrikası’nın hatıralarının yaşatıldığı müze de, sadece hızla değişen ve gelişen Kepez’in değil, Antalya’nın önemli değerleri ve kentin hikayesi de anlatılıyor.

Modern Sanatlar Galerisi

Eski Dokuma Fabrikası’nın yemekhane binası, ‘Modern Sanatlar Galerisi’ne dönüştürüldü. 4 ayrı salonda 1000 m2 büyüklüğündeki Modern Sanatlar Galerisi, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde güzel sanatlar yarışması sergisiyle kapılarını açtı. Kentin kültür ve sanat hayatına yön veren ‘Modern Sanatlar Galerisi’ şimdi yüzlerce sanatseveri ağırlıyor.

Nostaljik Araç Müzesi

Dokuma, müzeler kampüsü haline geldi. Dokuma Projesi’nin 3. Müzesi “Nostaljik Araç Müzesi” oldu. Yakın zamana kadar şehrin caddelerinde dolaşan ve hatıralarımızda silinmez izler bırakan araçlar bu müzede sergilenecek. Bu müzenin koleksiyonu aynı zamanda Türkiye’nin sanayileşme serüvenine de ışık tutacak

Açık Hava Müzesi

Türkiye’yi gezmenin en kısa yolu; Dokumapark içinde yer alan “Dokuma Açık Hava Müzesi” Bu müzede Türkiye’nin dört bir yanındaki tarihi ve kültürel eserlerin küçültülmüş gerçekçi minyatürlerini görme imkanı bulacaksınız. Anadolu uygarlıklarının 1/25 oranında küçültülen 84 adet eseri Dokuma Fabrikası alanında 10 bin metre karelik alanda sergileniyor.

Simülasyon Müzesi

Antalya’nın doğal ve tarihi güzelliklerinin sanal ortamda gezildiği merkezde, teknolojinin son imkânlarından yararlanarak vatandaşlarımıza ve kentimizi ziyarete gelen turistlere benzersiz bir deneyim yaşatıyoruz. Misafirlerimizi Antalya’nın üzerinde, binaların arasında, denizin altında gezdirerek; onlarca tarihi eseri dakikalar içerisinde tanıtıyoruz. Kepez Simülasyon Merkezi, 8D sinema salonu olma özelliği taşıyor. 3D stereo gözlüklerle, hareketli koltuklarda, sis, duman ve su damlacıkları eşliğinde film izleyen ziyaretçiler, 5 duyuya hitap eden hareketli simülasyonla büyük bir heyecan yaşıyorlar.

Botanik Park

 Her mevsim renk değiştiren bahçeler, doku ve estetiğin bütünleştiği ortamlar oluşturmak amacı ile planlanan botanik parkı gül bahçesi, kokulu bitkiler bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi gibi adlarla değişik bahçe alanları oluşturacak

Yeşil Alanlar

70 bin m2 Park ve Yaşam Alanı
20 bin m2 Botanik Park
10 bin m2 Portakal Bahçesi ve Orman
9 bin m2 Minicity/Açık Sergi Alan Parkı
3 bin m2 Oyuncak Müzesi Bahçesi
4 bin m2 Modern Sanatlar Galerisi/Misafirhane Bölgesi
olmak üzere toplamda 116 bin m2 yeşil alan yer alıyor

Bilim Merkezi

Deney salonları, bilimsel atölyeler, sergi alanları, özel tasarım galeriler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapılacağı çok amaçlı salonların yer alacağı Antalya Bilim Merkezi, Akdeniz’in ilk ve tek Bilim Merkezi olma özelliğini taşıyor.

Anadolu Şehitler Müzesi

Antalyalı şehitlerin yanı sıra şanlı zaferlere imza atan ve bugünümüzü borçlu olduğumuz şehitlerimizi Anadolu Şehitler Müzesi’nde yaşatıyoruz. Şehitlerimizin hatıralarını barındıracak müze, Kepez Belediyesi ve Antalya Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği işbirliğiyle kuruldu. Türkiye’de bir başka örneği bulunmayan müze, isimleriyle, fotoğraflarıyla, özel eşyalarıyla şehitlerimizin hatıralarını yaşatacak.

Tren Kütüphane

Çocuklar için tren ulaşımının olmadığı Antalya’ya tren getirildi. 25 metre uzunluğundaki vagon özel bir tırla Antalya’ya getirilerek, DokumaPark’ta oluşturulan rayların üzerine konuldu ve çocuklar için şeker gibi bir kütüphane oluşturuldu.

Dokuma Fabrikası Cami

Fabrika çalışanlarının kendi ücretlerinden artırarak inşa ettikleri Dokuma Fabrikası Cami restore edilerek, yeniden ibadete açıldı. Dokuma Fabrikası Cami’nde hem namaz kılınıyor, hem de yan taraftaki kuran kursunda yetişkinlere yönelik Kuran-ı Kerim dersleri veriliyor.

Yeşilçam Cafe

Halkın kullanımına açılan ve birçok hatıraları barındıran Dokuma Fabrikası’nın müdür lojmanı restore edilerek, ‘Yeşilçam Cafe’ adıyla hizmet vermeye başladı. Türk sinemasının film afişleri ve sinema oyuncularının özel yapım karikatürleriyle sıcacık bir ortam oluşturuldu.

Detaylı Bilgiler

Adres

Fabrikalar / Kepez / Antalya

Giriş Ücreti

Ücretsiz

Otopark

Ücretsiz

Bebek / Engelli Arabası

Gezilebilir

Ziyaret Saatleri

Hergün Açık

Tatil Günü

Yok

Galeri

 

Yazar Hakkında

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yorum Yap