Cüceler Mağarası
  1. Anasayfa
  2. Antalya

Cüceler Mağarası

2

Tarihçe

Cüceler mağarası 2012 ortalarında sapdereli müteşebbisler tarafından turizme kazandırılmıştır.Mağara Alanya ya 37 km uzaklıktadır.Sapadere köyü yolunun üzerinde sağ tarafta bulunan ilkokulun üst tarafına düşmektedir.

Cüceler mağarasının belkide en önemli özelliği sarkıt dikiklerinde gökkuşağının bütün renklerinin görülebilmesidir bunda dolayı bazı turistler tarafından gökkuşağı mağarası olarak adlandırılmaktadır.Araştırmacılara göre mağara sarkık ve dikiklere rengini veren minareller bakımımından zengindir.

Mağaranın astım ve benzeri rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın sıcaklığı yaklaşık 20 derecedir ve yıl boyunca değişmemektedir. Daha çok özellikleri olduğu düşünülen mağaranın üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Mağaraya 170 metre uzunluğundaki çelik ahşap platform üzerinden ulaşılır.mağaranın 150 metrelik kısmı ile 6 galerisi ziyaretçiler açılmıştır. Damlataş mağarasından daha büyük olan mağaranın diğer 100 metrelik kısmının ve galerilerinin ilerleyen zamanda açılması planlanmaktadır.

Galeri

Genel Bilgiler

4,5 Puan

1.045 Yorum

174 Kilometre

Navigasyon

Tırılar Mh. Alanya/Antalya

Giriş Ücreti 8 TL (2018)

Hergün Açık

Çalışma Saati 08:30 – 18:00

Gezi Haritası

Bebek/Engelli Gezemez

Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi Hepgezelim.com Hoşgeldiniz. Sitemiz Türkiyede Bulunan Gezilecek Yerler, Yiyecek İçecek, Oteller ve Gezi Rotalarının Detaylı Anlatımı Siz Değerli Ziyaretcilerimizin İncelemesi İçin Hepgezelim Ekibi Tarafından Paylaşılmıştır ve Paylaşılmaya Devam Edilecektir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 5 sene önce

    MERHABALAR.CÜCELER MAĞARASI HAKKINDA BURDAN YAZMAMI İSTEDİNİZ DE BİRKAÇ BİLGİ PAYLAŞACAĞIM.ÖNCELİKLER BİLDİĞİM KADARIYLA ADINDAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE KÜÇÜK BİR MAĞARA VE GEZMEK İÇİN KISA BİR ZAMAN YETERLİ OLACAKTIR. AMA BİR KERE DE OLSA GÖRMEK GEREKİR AMA BİR DİM MAĞARASI GİBİ DEĞİL TABİ.ORAYA SANIRSAM DOLMUŞ VS. GİTMİYOR. YA ÖZEL ARACINIZLA GİDECEKSİNİZ YA DA ALANYA DAN KALKAN SAFARİ TURLARINA KATILIP ORAYI GÖRECEKSİNİZ.ÖZEL ARAÇLA GİDERSENİZ EĞER MERSİN ANTALYA ÇEVRE YOLU ÜZERİNDEN DEMİRTAŞ-SAPADERE KANYONU SAPAĞINDAN İÇERİ SAPACAKSINIZ YOLU TAKİP ETTİĞİNİZDE 20 KM KADAR GİTTİĞİNİZ DE TIRILAR KÖYÜNDE SOL TARAFTA CÜCELER MAĞARASI TABELASINI GÖRECEKSİNİZ ORADAN SOLA SAPTIĞINIZDA BİR KAÇ KM SONRA MAĞARAYA VARMIŞ OLACAKSINIZ.GİRİŞ ÜCRETİ 8 TL İDİ.ÇEVRE YOLUNDAN MAĞARA ARASI YAKLAŞIK 25 KM VE 30 DAKİKA CİVARI SÜRMEKTEDİR.ORADAN DA TEKRAR DÖNDÜĞÜNÜZDE TIRILAR KÖYÜNE SOLA DÖNÜN YOLLAR STABİLİZE TOPRAK YOLDA OLSA GÖRÜLMEYE DEĞER SAPADERE KANYONUNA GİTMELİSİNİZ.

    • 5 sene önce

      Paylaşmış olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz. Diğer bahsettiğiniz yerlerle ilgilide düşüncelerinizi bekliyor olacağız. Hepgezelim Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir